Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Referat: Hällsåker 0-4 Fröjdens
Bättre sent än aldrig! Här kommer sista referatet innan ett välförtjänt sommaruppehåll.
En fin sommarkväll i juni, mitt i arbetsveckan och Fröjdens enterage ska på bortamatch. Denna gång ner till Lindome för att möta Hällsåker IF, för den andra och sista gången denna säsong.
Senast lagen möttes på Fröjdens hemmaborg slutade det i Fröjdens favör med 4-3, efter en nervkittlande tillställning.
In och läs Görlings ref!
Inför dagens match: Fröjdens kommer från en hemmavinst, fyra bollar nätade och noll insläppta.
Medans Hällsåker föll hemma mot serieledarna Annedal (1-3).
Annedal leder serien med 5 poäng, ack med två matcher mer spelade än tabelltvåan Fröjdens. Så en vinst idag är ett måste!
Fröjdens anländer till Raaneredsvägen 5 i Lindome.
Där möts de av en syn, en syn som skulle kunna få vilket sucktande småländskt hjärta att slå volter.
En gropig grusparkering, en kiosk, ett klubbhus, kaklade omklädningsrum med generationer av svettlukt och en tjock gräsmatta som enbart kan bevittnas av träden som omringar den eller av åskådare som sitter parkerade på de flisiga träbänkarna. WOW, detta är vad jag kallar nostalgi!
Efter lite klädstrul är Fröjdens redo att ta emot det sedvänliga taktiksnacket utav coach Frazze. Alla vet att det är tre poäng som gäller idag för att vara med i kampen om en serieseger i höst. Ut för värmning!
Det blev en ovanligt jobbig uppvärmning denna gång, mattan är tung att springa på och termometern visar siffran 24. Med VM i åtanke, blev undertecknad nyfiken på ifall termometerns höga gradtal skulle ge fog för ett ”Cooling Break”. Men enligt dagens domare, så säger FIFAs regler att det måste vara 26° vid matchstart för att få ha det.
Till alla er som inte spelar i Div 6 och säger att det inte är seriöst, think again!
Nog med tugg, dags för match! Trupp och startelva enligt nedan.
Oscar
Felix B - Borg - Thiel (C) - Gustaf L
Jonte
Vigge - Simon
Wåhle
Jamie - Avdic
Ersättare: Dansken, Babben, Sivert, Henriksson och Dennis (inte på plats ännu)
Första minuterna gick åt att få en känsla av planen. Bollen studsade mycket och var tung att driva med. Fröjdens försökte skapa spel genom kombinationer, men det var svårt med tidigare nämnda förhållanden.
Chanser finns, men Hällsåker lyckas hålla emot. Tills Jamie, sliter sig loss och på sista andningen avlossar en bössa som hittar förbi målvakten! 0-1 Fröjdens efter 21 minuter, Jamie firade målet med ett byte. Sivert in på planen! Vilket blev starten på alla hockeybyten under matchen.
Några minuter efter detta så sladdar Dennis in på grusparkeringen och ansluter till avbytarbänken, kanske var det Dennis närvaro som gav lillebror Emil en liten extra energiboost. För i minut 35 ska han såklart få skrivas in i målprotokollet.
Han gör det efter en djupledspass ifrån Simon, sedan snurrar han upp samtliga försvarare 2 gånger vardera och kröner aktionen med en strumprullare. Vardagsmat att se för Fröjden spelarna, men kanske inte för Hällsåker. För efter målet hör man ett skanderade rop ifrån Hällsåker lägret i stil med ”Hur F*N kan han komma förbi er allihopa!?”, 0-2 Fräjdens!
I övrigt försvarade Fröjdens sig väldigt bra emot Hällsåkers tydliga spelplan, som var långbollar och fasta situationer. Mycket närkamper och hög nivå när det kommer till tolerans i närkamperna ifrån domaren.
Trots den höga nivån på toleransen, kokade det över lite och vardera lag fick syna varsitt kort i den första halvleken. Hällsåker spelaren fick kort för att han drog ner Emil i ett kontringsmoment och Fröjdens egna Sivert fick ett när han kom ”lite” sent in i en glidtackling.
Med det går vi in i halvtidsvila.
Andra halvlek fortsätter på samma sätt som första, chanser framåt, närkamper och mycket fint försvarspel.
Fler mål skulle det bli för Fröjdens.
Men innan det kom, så kom det gulakort!
Minut 56 Hällsåker, x.
Minut 59 Fröjdens, mannen med pennan, för lätt kapning.
Minut 77 Hällsåker, x.
Minut 79 Fröjdens, Emil, för snack.
Minut 84 Fröjdens, Dennis, som inte ville vara sämre än sin bror och tog ett kort för snack.
Så totalt 7st gula i matchen, fler ostskivor än vad Forsberg ser på en vanlig dag på jobbet!
I minut 88 blir Jamie frispelad på kanten och slår ett inlägg till Wåhle som nätar! 0-3
När man sedan trodde att allt var över och matchen skulle blåsas av, då kliver de fram…
Minut 90. Jonte spelar bollen till sin mittfältspartner Simon och tar sedan en lång löpning in i luckan mellan Hällsåkers backlinje. Jonte skanderar Simons namn i steget och Simon smörpassar (no look btw) fram ett instick mellan backarna. Jonte rullar in den i hörnet på målvakten, fotbollsgodis! 0-4
Det är det sista som händer i matchen.
Sjukt bra krigat av alla grabbarna idag i värmen. Länge sedan jag såg ett så bra nyttjande av fribyten.
Långburk: Går till Oscar + samtliga i backllinjen för hållen nolla!
Kortburk: Samtliga anfallare, täckte väldigt många löpmeter och fick mycket smällar. + 4st mål!
Nu tar vi sommarledighet och fortsätter jakten på seriesegern i höst!
/Vigge
| Träning | 3 aug, 18:30 |
| Träning | 6 aug, 18:30 |
| Träning | 10 aug, 18:30 |
| Träning | 13 aug, 18:30 |
| Askims IK (hemma) | 17 aug, 20:15 |
Referaten är fotbolls godis för oss som finns utanför stadsgränsen! Mer underhållande än Granqvist och Kända på andra sidan Atlanten. Klasskillnad!!! 👍😎⚽
RapporteraRapportera
Enig!
RapporteraBra skrivet 👏👏
Välförtjänt sommarledighet blir det nu!
Rapportera