Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Tjena; Då denna match var väldigt händelserik med många fina sekvenser blir detta ett lite längre referat. Hoppas ni inte har något emot det:)
Tisdagskväll under strålkastarljuset, och rutiner är till för att hållas. Vi samlades som vanligt på Coach Frazzes kontor – en plats där taktiska genidrag blandas med doften av avslagen kaffegök och liniment. Snacket inför match handlade mycket om vår egen revanschlusta sem den tunga förlusten mot Annedal senast. Vi klev ut hungriga efter att studsa tillbaka och bärga tre poäng. Samtidigt hyste vi stor respekt för kvällens motståndare, Hindås. Vi visste att de skulle sälja sig dyrt och göra allt för att göra det svårt för oss under kvällen. Men Fröjdens hade bestämt sig denna dag.
Startelvan består enligt följande:
Målvakt: Oscar
Backar: Agust-Borg-Thiel(K)- Adlers
Mittfällt: vigge, Görling, Frazze och Dennis
Anfallare- Gully och Whåle
Avbytare: Thomas, Lukas, Arvid, Felix och Gustaf:
Första halvlek består av effektivitet och fotbollsgodis
Matchen hinner knappt sätta sig innan vi får utdelning. I den 11:e matchminuten gör Wåhle ett heroiskt förarbete på mittplan, suger åt sig bollen och tvingar fram en frispark i ett delikat läge. Fram stegar Gullö, klipper till och bollen borrar sig vackert in i nätmaskorna! En absolut pärla. (Frågar du Zack efteråt var det dock ett rent och skärt flaxmål, men avundsjukan är som bekant den starkaste drivkraften). Målet ligger givetvis redan uppe på klubbens Instagram, och Gullö vill nog mer än gärna att ni går in och kikar på hans pärla en extra gång under veckan.
Några minuter går och ,m första målet var snyggt, vet i katten vad vi ska kalla detta. Det var ett nummer som mest liknade Neymars glansdagar. Bollen lyfts, trixas över en försvarare och avslutas med en total bortvändning innan bollen kyligt läggs i mål. Ett prov på hög individuell skicklighet. Assisten stod Dennis Avdic för med kirurgisk precision.
I minut 30 Bjuder Arvid på fotbollsgodis när han tunnlar sin gubbe, avancerar in i banan och serverar bollen på ett silverfat till ingen mindre än Coach Frazze. Frazze gör inga misstag, hans ledarskap speglas inte bara vid sidan, utan även på planen när han kyligt placerar in trean.
Wåhle trycker dit fyran. Avdic senior bjuder på vad jag vill påstå är Fröjdens snyggaste assist för säsongen. En klackspark så mjuk och genialisk att Sergio Busquets i Barcelona säsongen 2016/17 hade blivit grön av avund.
Målsprutan Lukas byts in och behöver inte många minuter på sig innan han luktar sig till ett läge och stänker dit femman. Assisten står Gullö för, vilket innebär att Gullö har skrapat ihop imponerande 2 mål och 1 assist redan innan halvtidsvilan. Han kommer att vara så nöjd när han läser detta referat att han förmodligen ramar in det och hänger det på väggen.
Vi går in i halvlek med en 5-0 ledning, men vi är eniga om sak, vi är hungriga och vill mer.
Andra halvlek består Lukas-show och disciplinerad inställning.
Hindås försöker samla styrkorna i andra och flyttar upp positionerna för att hota, men Fröjdens-maskinen trummar på i defensiven.
I matchminut 63 smäller det igen ochLukas håller sig framme och trycker in sitt andra för kvällen. Trots att Hindås fortsätter att slita hårt och hålla humöret uppe börjar det nu bli en väldigt tung uppförsbacke för gästerna.
Det dröjer en kvart till innan Lukas har fullbordat sin egen lilla show. Med ett äkta måltjuvssinne lyckas han smälla in ytterligare två bollar i nät och visar prov på en enorm kyla i boxen.
Matchens sista mål faller precis innan full tid. Lukas, som gjort det mesta rätt i offensiven under kvällen, vänder på rollerna och agerar framspelare. Han hittar fram till Wåhle som fastställer slutresultatet till 9–0 i den 89:e matchminuten.
När domaren blåser av matchen kan vi summera en rakt igenom kollektivt välspelad match. Siffrorna rann iväg till slut, men ett stort beröm ska även ges till Hindås som krigade på och höll en schysst och ärlig nivå matchen igenom trots det tuffa resultatet.
Det som gläder mig allra mest är moralen. Trots att vi skaffar oss ett stort överläge tidigt i matchen slutar vi aldrig att jobba. Samtliga spelare tar det kollektiva ansvaret över hela banan och fortsätter att trumma på i 90 minuter. Det är precis den här inställningen och arbetskapaciteten vi ska ta med oss till matcherna framöver – oavsett om vi befinner oss i överläge eller underläge.
En skön vinst under tisdagsljuset. Nu laddar vi med 3 poäng i gottepåsen om för nästa uppgift , Landala!
Matchens långburk går till till Gullö och Lukas, då denna stekheta duo gemensamt stod för en total offensiv dominans bestående av drömmål, sylvassa framspelningar och ett skoningslöst fyramålskalas.
Matchens kortburk går till Dennis Avdic för hans utomjordiska klackassist, en ren delikatess som vi garanterat kommer prata om i omklädningsrummet långt in på höstsäsongen.
//Agust (Agge) Larsson
| Träningsläger Dyrön | 30 maj |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| SG Ruddalen IF (hemma) | 4 jun, 20:15 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera