Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Ja då var den äntligen här, dagen vi alla väntat på. Dagen där allt hårt slit och alla Mathias fyspass äntligen skulle få visa sin rätt. Efter fyra raka seriesegrar i bagaget begav sig nu manskapet ner mot Heden med ett enda mål i sikte. Att ta över serieledningen över Askim (som inför matchen leder serien på målskillnad). Ja, ni förstår ju själva. Idag fanns allt att spela för och om ni trodde att spänningen inför en champions league semifinal på Parc des Princes var påtaglig, ja då har ni ju aldrig erfarit hur det är inför en tidig ”seriefinal” i divison 6.
Som vanligt så dunkar Vigges högtalare på i omklädningsrummet och grabbarna gör sig redo inför det traditionsenliga taktiksnacket. Däremot är det inte coach Frazze som står för taktiken idag, utan assisterande tränare Benji. Snacket är däremot som det brukar och Benji går igenom hörnvarianter. Mycket snygg tränardebut från hans sida måste även medges!
Laget som Fröjdens ställer upp med är enligt följande från höger:
Oscar
Albin L Adam T Noah Felix B
Vigge
Adam G Gullö
Andreas Lukas Wåhle
Bänk: Dansken, Svanberg, Windahl (debut), Sam (debut), Ludde OG
Matchens start är ganska trevande och det är inte några särskilt farliga målchanser som skapas för något av lagen. Känslan är däremot oerhört bra, det känns som att vi är först på alla andrabollar och lyckas etablera ett lite tyngre spel mot ett ungt Askim. Backlinjen blockar alla långbollar, mittfältet vinner andrabollarna och anfallet etablerar farliga chanser. Och det är just på en andrabollvinst som vi bryter bollen på mittplan, spelar upp till Andreas som lyckas vrida in bollen till Gullö som helt iskallt chippar in bollen i bortre målgaveln! 1-0 Fröjdens, fyfan vad skönt. Nu släppte nerverna på riktigt. Efter målet känns det som att vi får momentum och fortsätter att vinna bollar och etablera spel på anfallet. 2 korta följt av 1 lång, precis så som Frazze har filosoferat att vi ska spela träning efter träning. Synd bara att han valde att åka till Basel istället... Aja vi får väl försöka fortsätta med det till kommande matcher för det verkade ju ändå fungera ganska bra, då 2-0 målet kommer precis innan halvtidsvilan. Återigen av ... ja jag behöver nog inte ens skriva att det var Gullö som viker in från kanten och håller i bollen och väntar tills han är fri och bara rullar bollen in i bortre målgaveln igen.
Pausbyte: Wåhle ut, Sam in
Väl i paus fortsätter tugget om att vi ska fortsätta spela som vi har gjort och våga sätta ännu högre press. Det är även vad vi gör i andra halvlek där vi likt ett gegenpressande Jürgen Klopp lag står högt med samtliga och vinner tillbaka bollen gång efter gång. Askim är dock fysiskt starka och bollskickliga och kommer runt på kanterna ett par gånger, men Oscar lyckas göra ett par monsterräddningar som håller oss kvar i matchen. Efter ungefär 15 minuter in i andra halvlek skapar vi två farliga lägen via 2 ribbträffar. Första från undertecknad där jag på något sätt lyckades lyfta bollen i ribban från ca 5 meters håll, måste varit en dåligt pumpad boll. Nästa ribbträff kommer även minuten efter när Andreas likt en ung Roberto Carlos (fast med fel fot) bombar bollen i ribban från en frispark. Det är däremot Askim som reducerar i 65:e minuten efter en straffspark. Surt tänker ni. Jag med, men det dröjer verkligen inte länge förens nyinhoppande Ludde OG slår bollen högt mot Simonsson, direkt efter avspark, som skarvar den vidare till en djupledslöpande Gullö som slår till den på halvvolley stolpe in och därmed fullbordar sitt hattrick. Hatten av!
3-1 är ställningen och det är nu som bytena börjar rulla på. En efter en får antingen krampkänning eller lyckas dra på sig en skada, vilket gör att Benji får en tuff första dag på jobbet. Han löser det däremot kanon och Dansken, Svanberg, Windahl kommer in runt mitten av andra halvlek. I slutskedet av matchen så blir Askim mer bollhållande och Fröjdens mer tillbakatryckta, vilket gör att Askim får in ett reduceringsmål i 78:e minuten. Enbart 12 minuter kvar på ordinarie speltid, men från sidan av kändes det som att det snarare var 32 minuter. Men med hjälp av monsterinsatser defensivt, främst via backlinjen, lyckas vi hålla ifrån Askims front och domaren blåser av matchen. En domare som dessutom gjorde ett väldigt bra jobb hela matchen igenom.
Långburken för dagen går till Gullö som fullbordar sitt hattrick och fortsätter att skriva in sig i målprotokollet.
Kortburken tycker jag att samtliga i laget får dela på. Skål!
På återseende,
Adam G
Träning | 9 jun, 18:30 |
Landala IF (borta) | 11 jun, 20:15 |
Träning | 12 jun, 18:30 |
Öjersjö IF (borta) | 15 jun, 14:15 |
Träning | 16 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera