Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Fröjdens försäsong började tidigt i år och vi är redan framme vid den andra träningsmatchen för året. Motståndet stod ett tidigare obekant lag för, nämligen Apollon. Ett lag som också kommer vara en av årets seriekonkurrenter. Det nystartade laget Apollon gick direkt upp från division 7, vilket kan betyda vad som helst. Är de helt otroligt spelskickliga eller är skillnaden mellan 7:an och 6:an större än Allsvenskan och Premier League?
Trots att matchen bara planerades in två dagar innan avspark visade Fröjdens spelare på engagemang och en lust att spela fotboll och skrapade ihop följande lag:
Oskar
Carl – Adam T – Noah – Mathias
Adam G – Jonte - Frazze
Avdic – Lukas – Albin P
Bänk: William, Schultze, Albin S, Ludvig
Det ska även tilläggas att den alltid stabila Benjamin bevakade sidlinjen och höll koll på Fröjdens grabbar.
Efter att den sista av GAIS knattar gått av Heden 4 blåste domaren igång matchen. Spelet började lite trevande och Apollon visade prov på individuell skicklighet. Efter ett mindre bra bolltapp kunde en Apollonspelare skyffla fram en boll på kanten precis över vår backlinje. Snett inåt bakåt och 0–1. Grekerna i Apollon visade att de har acklimatiserat sig till det kallare klimatet på ett bra sätt. Det kändes dock som att Fröjdens hade mer i sig och tog nu tag i taktpinnen. Passarna började passas, löpningarna började löpas och bollarna började rullas. Efter några fina sekvenser tog Lukas tag i bollen, petade och stack och placerade behärskat in 1–1 i målvaktens bortre hörn. Självförtroendet höjdes rejält och både 2–1 (Albin P) och 3–1 (Mattias) trillade in av bara farten.
Fröjdens kunde till slut gå in i halvtidsvilan med stabila 5–1 på resultattavlan efter mål av Lukas och Adam G. Adams mål förtjänar en extra notering då han, efter mycket fint spel, fick till ett skott som samtliga på bänken trodde skulle gå högt över, men som dök och seglade vackert in i målvaktens bortre hörn. Uppbyggnaden till målet är ett exempel på precis hur vi ska spela.
Andra halvlek blåstes igång och det blev mer och mer grinigt och ett par ostskivor delades ut. Bland annat till undertecknad. Herr Avdic kröp under skinnet på 4–5 greker och stundtals hätska diskussioner och gester utbyttes på planen. Det hela utspelade sig på motsatt kant från undertecknad men tror jag hörde ett och annat ”malaka”. I detta läge bestämde sig Benjamin för ett taktiskt byte för att lugna ner situationen.
Apollon lyckades få in ett reduceringsmål, men Fröjdens spelade bekvämt av matchen, speciellt efter att en Apollonspelare fick syna det röda kortet.
Bataljen slutade till slut 6–2 efter ytterligare ett mål av Lukas efter en precisionsutspark från Oskar, som för övrigt stod för en stabil insats i målet.
Matchens långburk går till Lukas. Går inte att göra något annat efter ett hattrick. Kortburken får övriga laget dela på.
/Schultze
Härligt Fröjden!
RapporteraTack för bra matchreferat, alltid kul att läsa från "andra sidan" Sverige!
Föjer upptakten på säsongen med intresse.
/Per
Rapportera