Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Äntligen! Det var känslan när jag satte mig i bilen från Östergötland mot Majvallen för att spela första matchen efter corona-uppehållet. Lika taggad som man var på att få känna på lädret och spela match, lika orolig var man för att benen och lungorna bara skulle orka 45 minuter efter uppehållet. Väl på plats kunde man se att supportar hade fyllt balkongerna intill planen likt supportrarna i Eskilstuna på Tunavallen.
Fröjdens som såg pigga ut på uppvärmningen ställde upp med följande lag mot SK Argo denna varma sommarkväll.
Paschim
Ludde Patrik Elias Albin (C)
Mattias Carl
Filip Franzén Jonas
Magnus
Bänk: Pedda, Darko, David, Mattsson & Jonathan
Lagom till avspark gick solen i moln och dimman från de välfyllda balkongerna hade lättat och domaren sätter pipan i munnen. Det tar inte många sekunder innan bollen har hamnat hos Ludde och som efter hård press smeker iväg en crossboll i djupled och enligt förväntan ligger Mange på rulle men tyvärr avslutas friläget i stolpen. Några lägen till skapas i den chansartade öppningen men det tar inte 10 minuter innan Argo ska spräcka nollan. En fin boll slås i djupet och där Paschim kommer ut bra men tar tyvärr ett steg för mycket och hamnar utanför straffområdet när han plockar bollen i händerna. Argo tar vara på frisparken och rullar in 1-0 intill stolproten.
Första halvlek fortsätter svänga fram och tillbaka även om Fröjdens har något övertag i spelet men Argo är farliga på sina omställningar vid bolltapp. Tillslut ska Fröjdens få utdelning efter att vi kommit förbi på högerkanten in i straffområdet. Efter lite motlägg, misslyckade avslut och en liten tunnel från Flat så kommer Dansken forcerande mot målet och ser till att bollen passerar linjen till 1-1 tio minuter innan halvlek.
När domaren blåser för halvlek får vi njuta av lite vatten och Pedda meddelar att inga byten kommer göras. Instruktionerna är att vi ska fortsätta spela oss ur situationerna men få mer vändningar på spelet och inte tvinga fram en avgörande passning för tidigt.
Andra halvlek blåses igång och Argo orkar med en bit in i andra innan ytorna börjar öppnas upp och Fröjdens kan ta över spelet och med lite fina kombinationer komma till målchanser. Närmast är vi efter fint spel på vänsterkanten där målvakten räddar Manges avslut men Ludde har fyllt på från högerbacken och sniffar till sig returen några meter från målet, tyvärr dundras bollen i ribbans underkant och ut. Pedda genomför också byten en bit in i andra som gör att vi kan hålla uppe energin och tempot i spelet. Argo sticker upp på några omställningar och främst med sin pigga högerspringare som kommer runt för inlägg men som inte resulterar i något mål. Fröjdens övertag i spelet resulterar i flertalet hörnor och tillslut ska en hitta rätt till 1-2. Thalén slår en flack hörna och i boxen gör Darko jobbet och ser till att Mange blir fri som kan sätta dit pannan och bollen sitter i nättaket.
Likt många lag efter ett ledningsmål säger vi att vi ska fortsätta trycka på men det slutar med att vi slappnar av och blir slarvigare i passningsspelet i en period efter målet. Det resulterar i att sista delen av matchen blir svängig och Argo är nära en kvittering. Till skillnad mot instruktionerna i halvtid så är vi fortfarande lite för sugna på den avgörande bollen i ett tidigt läge vilket gör att den antingen bryts eller rinner ifrån oss i djupled på konstgräset. 1-3 ska ändå komma och som många gånger förr är det Mange som får sista ordet genom att lyfta in bollen över målvakten från en position utanför straffområdet. Fröjdens har läge till att utöka ledningen men 1-3 blir slutresultatet när domaren blåser av ett trevligt möte med SK Argo.
Att dela ut dagens burkar är inte helt enkelt då hela laget visar på en bra inställning och flera står för fina insatser.
Dagens långburk: Mange får ta en långburk när man gör två mål och alltid är med och hugger där framme men också en bra insats i vårt styr- och presspel mot Argos backlinje.
Dagens kortburk: Elias och Ludde får ta varsin galopp efter två solida insatser i försvarsspelet och Elias visar också på sin fina uppspelsfot och Ludde fyller på fint i offensiven.
Jäklar vad kul att man får lira match igen och nu har vi en träningsmatch kvar innan seriepremiären nästa vecka.
/Mattias Thalén
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera