Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Hej på dig Darko Lipovac. Hur är det?
-Tjenare Sävenek! Jo det är gött här, äntligen börjar det bli varmare och ljusare på dagarna så det är härligt. Snart behöver man inte ha 10 kg packning med kläder för att det är så förbannat kallt på kvällarna.
Seriepremiär på lördag. Hur känns det?
-Det känns hyfsat inför premiären, det ska bli riktigt kul att komma igång på allvar nu. Tyvärr så har många varit sjuka och skadade i mars så vi har haft sämre närvaro än önskat på träningarna. Men ska bli kul att se hur vi står oss på lördag. Förhoppningsvis har vi bättre träningsnärvaro framöver.
Fröjdens har tidigare spelat i division 6C, men spelar i år i en helt ny serie efter att serierna gjorts om. I år återfinns de vinröda hjältarna i division 6A. Tankar inför det?
-Tyckte själv att det var lite synd i början då jag gillade våran serie med många trevliga lag. Sedan hade man gångavstånd till dom flesta bortamatcherna på Majvallen och Gröna Vallen men tycker att det ska bli roligt att möta många nya lag som man inte spelat mot tidigare. Tycker att det blev lite väl mycket klagomål angående avstånd och så när man gjorde om serierna. Är själv från södra Norrland och kunde ha två timmar bilresa till bortamatcherna i division 6. Tycker inte att det är så farligt att ta vagn eller expressbuss som tar ca 30 minuter till bortamatcher här i Göteborg.
Nu är det skarpt läge. Vad tycker du om försäsongen och träningsmatcherna?
-Väldigt blandat. Vi har en bra och bred trupp med ett par nyförvärv som höjer truppen men som alla år med Fröjdens så har vi extremt dålig lägstanivå ibland. Även om vi blivit bättre så måste vi få mer grinta och kriga på hårdare dom matcherna vårt egna spel inte klickar till 100%. Tycker att det är roligt att dom nya i truppen visar go inställning och kommit in bra i laget. Isak kom och körde fys på sidan på Valhalla när vi andra spelade inomhusboll, det är tecken på att man vill komma in i gruppen.
Lokalfotbollsbloggen Rasta&Dalla har tippat Fröjdens som seriesegrare. Hur ser du på det?
-Det var lite oväntat faktiskt, trodde inte att han skulle tippa oss så högt faktiskt. Min egna målsättning är att vi ska utvecklas och bli bättre varje år. Har inget emot att bli tippad som favorit men vi vet att vi måste hålla fötterna på jorden. Varje gång vi trott att vi är riktigt bra och slappnar av så gör vi plattmatcher. Jag tror att serien kommer att bli riktigt jämn med många bra lag där dagsform och inställning kommer att avgöra många matcher.
Vad blir största utmaningen för dig som tränare i år?
-Försöka utveckla laget så att vi blir mer skolade taktiskt. Nu har vi faktiskt en trupp där många spelat ganska högt i seriesystemen. När vi startade så var det annorlunda och många hade knappt spelat 11-manna. En annan stor utmaning är att få folk att förstå att det underlättar för oss tränare om man klickar i att man kan eller inte kan vara med på matcher när frågan läggs upp. Helt oförståeligt att det ska vara en sådan svår sak när alla är inne på Facebook varje dag.
Du är förutom tränare, även kassör i laget. Kan du förklara vilka ekonomiska utmaningar en såpass liten och nyskapad klubb som Fröjdens står inför?
-Det är tufft, man måste ha koll på alla utgifter och man kan aldrig slappna av och sväva iväg med utgifterna. Vi växer lite för varje år men jag tror inte folk förstår hur mycket jobb som styrelsen faktiskt lägger ner på att det ska gå runt. Stort tack till alla stöd- och guldmedlemmar som sponsrat varje år. Utan dom så hade vi haft det tungt att gå runt ekonomiskt. Tycker att vi blivit bättre i klubben på att hjälpas åt med saker men fortfarande många som inte förstår att det är vi spelare som gör och fixar allting. Vi har inget kansli eller någon anställd som löser något utan vi alla måste hjälpas åt för att klara oss.
Du har dragit igång en armhävningstävling i laget. Berätta!
-Ja främst för att jag och många andra skulle må bra av något träningspass extra i veckan. Jag kastade ihop en excel-fil där man bokför sina egna armhävningar. Målet att man ska göra 100 per dag, sjukt bra träning om man lyckas hålla i det. Visst det är division 6 så man kan inte ha för höga krav men ska man vara med och spela så ska man orka spela. Finns många i truppen idag som inte har 30 minuters spel i kroppen. Men roligt att halva laget är med på den grejen och nöter på med armhävningarna. Tror att det kommer ge resultat under året.
Det har hänt att du haft tokiga nyårslöften tidigare, har du något nyårslöfte i år?
-2017 körde jag att jag skulle äta 100 pizzor och springa ett maraton. Blev 128 pizzor och Oslo-maraton på en taskig tid men höll det löftet iaf. Har inget speciellt nyårslöfte i år. Växa upp kanske.
Till sist, kommer du att spela någonting själv i år?
-Har tidigare sagt att jag ser mig själv som tränare i första hand och spelare i andra men hoppat in när vi saknat folk. Kommer nog ha samma filosofi i år men känner jag att jag har något mer att tillföra så kanske jag spelar mer, inte troligt dock.
Tack så mycket Darko och lycka till på lördag!
-Tack desamma Simon! Vi går för seger! FORZA Fröjdens.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera