Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FRITIDSTOUREN
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FRITIDSTOUREN.
Fritidstouren
Följ oss för uppdateringar
Röda slingan har ett rykte om sig att vara en ”vattenslinga” och därigenom otroligt svår. Visst kan den tyckas knepig men faktum är att rent statistiskt så är den inte mycket svårare för tourspelarna än vad den blå slingan är. Jaja, vän av ordning säger att hål 1 och 2 tar kraften ur varje spelare, och det är verkligen en tuff start man får.
Snittscore: 45,16 (blå slinga hade alltså ett snitt på 44,58)
Kommentar: Pretty much samma som blå. Om man bara kommer förbi hål 1 och 2 levande så är det inte så mycket att orda om egentligen.
Hard facts:
Birdies: 32st (jämför gärna med blå där vi gjort 25st)
Par: 203st (blå=176)
Bogeys: 218 (blå 217)
D-bogeys: 103 (blå 157)
Others: 110 (blå 74)
Kommentar: Det är alltså gjort 32st birdies på den röda slingan. Ingen birdie på hål 5. Flest birdies på hål 6 (8st), hål 7 (6st) samt hål 8 (7st). Man kommer alltså till andra korthålet och då är det birdielägen på tre hål på raken. Något att tänka på när vi spelar Tour Championship.
Även på röda är det jämt skägg när det gäller par, bogeys och dubblar så är det egentligen inget hål som sticker ut.
Others, dvs trippel eller sämre är det gjort 24st på hål 1 och 26st på hål 4 samt 26st på hål 6. Dessa hål sticker ut med det. Värt att notera att bägge korthålen kan ställa till det rejält.
Snittscore per hål:
1. 6,78 eller 1,78 över par. Klart svårast på hela slingan. Släntrar man till hål2 med ett par i scorekortet så tar man nästan två slag på fältet. Wow!
2. 5,15 eller 1,15 över par på hål 2. Det blir liksom inte lättare för att man överlevt eller kanske kraschat på förra hålet. Utmaningen fortsätter. Det är de här två hålen som definierar hur resten av röd ska bli på nåt sätt.
3. 4,81 eller 0,81 över par. Äntligen lite av en breather för spelarna. Det går att sopa en drive som man skickar både höger och vänster utan att det är speciellt farligt. Visst, inspelsvinklar blir sämre, men man har ändå en hygglig chans på en snäll green.
4. 4,08 eller 1,08 över par. Svår par 3 tydligen. Det är väl en kombination av lite mer längd och att greenen varit i bedrövligt skick. Viktigt vilken sida om pinnen man landar bollen.
5. 4,97 eller 0,97 över par. Noterbart är att det inte gjorts en enda birdie på det här hålet i år på tourens tävlingar. Så svårt är det väl ändå inte?
6. 3,55 eller 0,55 över par. Lättaste hålet på röd slinga. De flesta har en PW från tee och det är klart att vattnet är i spel, men även om man sopar ned bollen i spadet så kan man chippa och enputta för bogeyn. 8st birdies vittnar också om en enkel green.
7. 6,04 eller 1,04 över par. Långa hålet på röd är av tradition ett som kostar slag. Många har fått droppa och det kostar åtminstone ett slag. 6st birdies gjorda på det här hålet i år.
8. 4,66 eller 0,66 över par. Enklaste hålet enligt index och tourspelarna har gjort 7 birdies. Näst enklast enligt scorekorten på touren.
9. 5,11 eller 1,11 över par. Nian är inte att leka med. Oftast är det en lång järnklubba in mot greenen som vaktas av elaka bunkrar. Det är ett svårt avslutningshål där bara en enda spelare lyckats vika ned en birdie.
Udda stats:
Nicke K – Snittar exakt ett slag mer på tvåan jämfört med ettan. 1,75 på röd 1, 2.75 på tvåan. Precis om många andra så har han bara gjort par på andra korthålet och snittar därmed 0,00 över par där.
Petri – Lägst snitt på röd slinga med sina 40,60 slag
Adam – skuggar med sina 41,00 slag i snitt. Bättre på de tre första hålen än på de tre sista. Snitt hål 1+2+3 = 1,00 över par. Snitt på hål 7+8+9 = 2,25 över par . Udda.
Robban – Snittar två över par på hål 1 men -0,20 alltså under par på hål 6. Snyggt!
David – Snittar par på första korthålet och tar alltså mer än ett slag i snitt på övriga fältet. Kan det vara att han slår bättre med järnen än med woods/hybrider än övriga fältet? Även hål 3 och 5 där man kan förväntas ha lite längre järn har David ett snitt på bara 0,25 över par på bägge?
Matte Lindh – Har visserligen bara spelat två tourronder på röd men snittar ett under par på för 8. Stor statistik :D Snittet på för 1 är istället 3,50 över par, så risken för ballongskalle torde vara obefintlig.
Nisse Håkansson – Mästaren på blå slinga har det betydligt tuffare på röd. 44,67 i snitt jämfört med 40,33 på blå. Ändå ska ni veta att Nisse leder touren på röd 1 med snittscoren 5,33 eller blott 0,33 över par. Istället är det på röd 7 det händer. Snittscore 7,67 eller 2,67 över par.
Kwast – Tuffast start på tourens röda äventyr har utan tvekan Kwarre. När han kommer till tee på hål3 ligger han i snitt 5,8 över par. Snittet på hål 1 8,40 eller 3,40 över par samt 6,40 eller 2,40 över par på hål 2.
Daniel – Likt Kwast har Danne tuffa starter på röd. Snittar 5 över när han kommer på röd 3.
Jocke – Snittar 4,00 slag eller exakt par på röd 9. Ensam på touren om det.
Tobbe, Adam och Petri snittar betydligt lägre scorer på röd jämfört med blå slinga. (I snitt 2,4 slag färre på röd slinga för att vara exakt)
Nicke K, Nisse, Daniel och Gren snittar betydligt lägre scorer på blå jämfört med röd slinga. (I snitt 4,73 slag färre på blå slinga)
Övriga har inte någon större skillnad statistiskt på röd eller blå slinga.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera