Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Fotboll F 14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Fotboll F 14.
Fotboll F 14
Följ oss för uppdateringar
Under söndagen tog ASK/BIK emot Ölmstad, i en fartfylld och spännande match. Hemmalaget var det vassare laget, och kunde avgå med segern efter böljande spel.
Helgens match mot Ölmstad blev en tillställning med mycket glädje, och stor uppslutning av hemmasupportrar. Tallåsen var för dagen dränkt i sol, och strålarna brände gott i nacken samtidigt som spelet inledningsvis var väldigt underhållande. ASK/BIK gjorde sin bästa första ”period” för året, och chanserna avlöste varandra. Lilly avlossade skott, Molly tryckte iväg ett par rökare, Adeline bombade, Märta placerade och Esther forcerade men utan utdelning. Gästernas målvakt stod för ett antal kvalificerade räddningar i den första perioden, som gjorde att ställning var 0-0 i pausen.
- En väldigt bra insats av oss, första 20 minuterna spelade vi fin fotboll. Det är kul att se oss skapa så mycket chanser, och i ärlighetens namn var det inget fel på avsluten utan deras målvakt gjorde en kanonmatch. Stor eloge till våra tjejer för den första perioden, säger tränaren Janette Tensén.
Under de första minuterna av andra perioden kunde också dagens första mål komma, och det var hemmalaget som rättvist fick utdelning. Adeline spelade fram Molly som kunde stänka dit ledningen till 1-0, efter fortsatt bra spel. Efter ledningsmålet så tappade dock ASK/BIK spelet, gästande Ölmstad la i en extra växel och skapade flera farliga lägen. Hemmalaget hade svårt och få undan bollen, men som tur var så storspelade Leya i målet och kunde se till att siffrorna 1-0 stod sig till andra pausen.
- Det blev en del taktiksnack i pausen, speciellt gällande positionering och att inte alla spelare kan gå framåt. Tjejerna var med på noterna, och de hade själva ett par idéer om hur vi kunde bli bättre. Det var peppning och glädje i halvtid, och tjejerna gick ut till sista perioden med ett leende på läpparna. Som vanligt är sammanhållningen fin, förklarar tränaren David Kallfors.
I den tredje perioden tog ASK/BIK återigen över spelet, och skapade flertalet farliga chanser. Laget pressade högt, och tjejernas jagande skulle tillslut få utdelning. Elsa fortsatte att kliva fram, och hennes fina presspel gav henne möjligheten att trycka dit 2-0 till publikens jubel.
Gästerna spelade rätt hårt, och domaren blåste frispark efter att en hemmaspelare blivit nergjord. Adeline stegade fram, och bombade in bollen i nätmaskorna från långt håll till 3-0. Ett resultat som stod sig till domaren blåste av matchen, och återigen en fin laginsats av tjejerna.
- Idag gör vi två riktigt bra perioder, och en lite sämre. Vi skapar mängder av målchanser, och vi hittar ett fint passningspel. Inför nästa match ska vi jobba med att inte alla mittfältare springer framåt samtidigt, så vi inte får en helt fri yta för motståndarna framför våra backar. I övrigt är det bra spel, bra inställning och fin kamratskap. Tjejerna har roligt tillsammans vilket vi fortfarande påpekar är det viktigaste, avslutar tränaren Daniel Fransson.
ASK/BIK - Ölmstad 3-0
Målskyttar ASK/BIK: Molly 1, Elsa 1, Adeline 1
| IF Hallby FK 1 (hemma) | 7 jun, 16:00 |
| Träning | 8 jun, 17:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Habo IF 2 (borta) | 13 jun, 09:00 |
| Träning | 15 jun, 17:00 |
| 28 maj | Mat & Reselotteri 2026 |
| 21 maj | Avbytarbås |
| 18 maj | Poolspel på Tallåsen |
| 13 maj | Gåfotboll! |
| 27 apr | Lagdag med 5 kamp för P17 :soccer::bicyclist: |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera