Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Fotboll F 14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Fotboll F 14.
Fotboll F 14
Följ oss för uppdateringar
På söndag är det åter dags för batalj, då Torpa AIS gästar Furulids IP. Onsdagens träning var välbesökt, och det är laddade tjejer som vill återuppleva glädjen från senaste matchen.
ASK/BIK F14 har inlett säsongen på ett fint sätt, där både spelarna och själva spelet utvecklats för varje träning och match. Senast mot IFK Österbymo så skapades drösvis med chanser, men utdelningen var lite sämre. Tjejerna fortsatte dock att tugga på, och det resulterade i två fina mål och 2-2 som slutresultat på bortaplan.
- Vi är väldigt duktiga på att passa, och få upp bollen. Vi kan bli bättre på att göra mål på våra chanser, kanske också på att markera. Vi har väldigt kul tillsammans i laget, berättar Adeline Gustafsson.
Mot Torpa AIS så är det hela tretton spelare som deltar, vilket är rekord för laget när det gäller antal spelare till matchtruppen. Det kommer till nya tjejer på flera träningar, och att det finns så många nya spelare är extremt glädjande. Alla som vill spela fotboll är varmt välkomna i laget, och förhoppningsvis fortsätter det att fylla på med spelare.
- Vi gjorde väldigt mycket bra mot Österbymo, och jag hoppas att vi kan göra flera mål. Det är roligt att vi är så många spelare, det är roligt på träningarna. Jag trivs väldigt bra i laget, säger Wilma Tensén.
Söndagens match har avspark 10.30, samling är 09.30 för ombyte och uppvärmning. Förhoppningsvis blir det samma fina publikstöd som på Österbymos IP.
- Jag tror att vi har hittat en fin sammanhållning där alla känner sig delaktiga, det är det viktigaste. Blir det fina resultat är det en bonus och ytterligare stämningshöjare, avslutar tränaren Janette Tensén.
Truppen:
Wilma Tensén, Adeline Gustafsson, Siri Karlsson, Ebba Thorin, Junia Lööv, Lilly Kallfors, Dahlia Målqvist, Julia Gustafsson, Märta Gustavsson, Vera Källner Natrup, Elsa Törnwall, Leya Lundgren, Ottilia Godenäs.
På bilden ses (från vänster) Adeline Gustafsson och Wilma Tensén som är laddade inför lördag.
Text: Daniel Fransson
| IF Hallby FK 1 (hemma) | 7 jun, 16:00 |
| Träning | 8 jun, 17:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Habo IF 2 (borta) | 13 jun, 09:00 |
| Träning | 15 jun, 17:00 |
| 28 maj | Mat & Reselotteri 2026 |
| 21 maj | Avbytarbås |
| 18 maj | Poolspel på Tallåsen |
| 13 maj | Gåfotboll! |
| 27 apr | Lagdag med 5 kamp för P17 :soccer::bicyclist: |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera