Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Forsby FF F-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Forsby FF F-12.
F-12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu har vi kommit igång ordentligt med fotbollen med hög närvaro och stort engagemang. Både träningar och matcher går väldigt bra för F12, spelarna utvecklas fint och hittills har alla matcher varit jämna och rätt utmanande. Hoppas ni håller med!
F11 har tyvärr tappat några spelare och en ledare, vi kommer ofta och gärna låna ut spelare till dem för matchspel. På deras träningar är de ca 12 spelare så de har svårt att få till bra träningspass.
Vi har en idé som kommer att testas kommande veckor med träningarna. Det är att F12 delas in i fyra västfärger och en av dessa grupper tillsammans med en F12 ledare går över till planen där F11 tränar samtidgt som oss och genomför träning ihop med dem, då blir de ca 20 spelare. Dessa spelare kommer blandas så det är olika från gång till gång och givetvis så ska spelaren känna att det är ok att träna med F11.
Alberth genomför F12 träning med ca 25 spelare på vår plan med det tre grupperna som blir kvar.
Vi tror att detta gynnar alla spelare då det blir tätare med ledare per grupp, ungefär 1 ledare på 8-10 spelare och att det finns en utmaning med att ibland träna med äldre Forsbyspelare. Till matchspel på helgerna så har vi chansen att få fler spelare uttagna då vi stöttar upp F11 med 2 eller fler spelare.
Det viktigaste för er att känna till är att ert barn kan genomföra träningen med F11 och Sanid som ledare, det är inget konstigt utan något vi nu kommer att testa för att se hur det fungerar. Har nu frågor eller funderingar så är ni välkomna att höra av er.
Med vänliga hälsningar, Ledarna.
Kungsör BK F12-13 (hemma) | 1 jun, 12:45 |
Romfartuna GIF Västerås F11/F12 (borta) | 2 jun, 18:30 |
Träning | 3 jun, 17:00 |
Träning | 6 jun, 18:00 |
Skiljebo SK F12 Gul (borta) | 7 jun, 12:00 |
F11 tränar imorgon torsdag 17:00-18:30, alla som vill får vara med och träna extra. Bara att dyka upp.
RapporteraRapportera