Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Storvreta IBK Ungdom F-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Storvreta IBK Ungdom F-12.
F-12
Följ oss för uppdateringar
Föreningsmanifestation
Hej,
Nästa lördag, den 11 mars, är det dags för föreningsmanifestation. Det har gått ut en kallelse för deltagande vid manifestationen. Viktigt att alla svarar på den innan tis. Anhöriga som vill sitta med laget och kolla på matchen behöver stå för kostnaden för biljetten själv (se vidare information från Ungdomskommitténs nedan).
Vi behöver i förväg anmäla till föreningen hur många spelare och anhöriga som kommer delta vid manifestationen. Deltagande för spelarna anmäls genom att svara på kallelsen. Om anhöriga vill följa med och sitta med laget – meddela Jonny på 0768723111 senast tisdagen den 7 mars.
Vi får på tisdagens träning diskutera hur vi ska göra lagets skylt.
Nedan finns information som vi fått från Ungdomskommittén rörande föreningsmanifestationen.
Mvh
Tränarna
Info från Ungdomskommittén:
ALLA spelare ska ha sina RÖDA matchtröjor på sig under intåget i arenan samt under SSL-matchen. Ledarna ska ha på sig lämplig ledartröja.
Alla spelare och anhöriga kommer att placeras lagvis på läktaren i A-hallen. Biljetter köps på plats i servicecenter (bredvid entrén till A-hallen) innan SSL-matchen. Pris för medföljande syskon/kompisar upp till 16 år = 25 kronor. Pris för medföljande vuxen = 50 kronor.
Schema för eftermiddagen i IFU Arena
14.00 – Samling på läktaren i IFU Arenas C-hall
14.10 – Ordförande Ingemar Lundqvist har ordet
14.15 – Herrlaget hälsar på – intervjuer
14.30 – Damlaget hälsar på – intervjuer
14.45 – Bollkastningstävling - Alla spelare tar med en egen innebandyboll märkt med sitt namn och sitt lag och kör bollkastning i C-hallen. Den pojkspelare och flickspelare som kommer närmast vinner en träning tillsammans med herr- och damlaget till sitt lag.
15.15 – Utdelning av fika (till spelarna) sker i närheten av planen och fikat förtärs på läktaren
15.40 – Utplacering på bestämda platser i A-hallen
16.00 – Matchstart
16.15 – Alla lag samlas utanför Klubbhuset, nere vid entrén
Spelarna kommer att tåga in på planen i A-hallen från långsidan, mellan spelarbänkarna. Det innebär att vi kommer att stå lagvis i korridorerna innanför hallen. När vi samlas utanför Klubbhuset och går in i korridorerna är det de lag som ska in på planen sist, som går in i korridoren först och hamnar längst bak. Örnarna går in i korridoren först, därefter P15, P14, P13 o.s.v, intågsordningen ser ni nedan. Glöm inte att göra skyltar med ert lagnamn! ÖRNIE kommer att vara på plats! Efter matchen sker autografskrivning bakom/bredvid supportershopen!
Vi vill att ni meddelar oss antal spelare + anhöriga som kommer från respektive lag senast torsdagen den 8 mars kl. 16.00. En anmälan per lag skickas till kansli@storvretaibk.se
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera