Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Finlandia Pallo AIF P-06
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Finlandia Pallo AIF P-06.
P-06
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Nu har vi haft den sista aktiviteten för detta året och det är dags för en välbehövlig paus. *puh*...det har varit mycket...men kul! Aldrig har vi haft så många matcher på ett år, men det blir mycket med två lag i seriespel. På tal om det, vi behöver planera redan nu inför nästa års serier och behöver veta om det är någon som kommer att droppa av. Vi behöver veta hur många spelare vi har när vi tar beslut om ett eller två lag i seriespel. Vår plan är att ha samma som förra året, d.v.s. ett lag i "lätt" serie och ett lag i "medel"-serie för att kunna erbjuda spel på olika nivåer.
Nya träningstider
Perioden januari till mars kommer vi att ha dessa träningstider:
Måndagar 17:00-18:30
Onsdagar 18:30-20:00
Första träningen är mån 6:e jan. Schemat är uppdaterat med både träningar och matcher.
Matcher
Första matchen för året är sön 12:e jan hemma mot Kållered. Vi kommer spela futsalmatcher ändå fram tills utomhusserierna startar. Nytt för i år (om inte förbundet ändrar) är att vi utomhus kommer spela på lite större plan, fast fortfarande 9-mot-9. Vi kommer att spela med större boll, storlek 5 - "vuxenboll". Vi kommer att få nya fräscha bollar att träna med :-). Det är bra för våra gamla är slitna. Förhoppningsvis har vi dem redan på första träningen i jan.
Uppdatering av personuppgifter
Vi vill att ni ser över och uppdaterar era barns adresser. Klubben vill ha adresser till samtliga spelare för att kunna göra fysiska utskick. Viktigt: adressen ska stå på spelaren, inte föräldern! De som vi fattas adresser för är Abdi, Alex W, Anton, Barbod, Benji, Darin, Edvin, Esafan, Filip, Marvin, Samuel, Tim, William P, William H.
Passa på att lägga in barnens mailadresser och mobilnummer också!
Klubbhjälp
Klubben behöver hjälp med diverse uppgifter. Dels behövs någon ny i styrelsen (efter årsmötet i mars) och dels behöver vi folk som har lite uppgifter utanför styrelsen. Några exempel:
- Ha hand om nycklar till klubbstugorna
- Hjälpa till inför Göteborgsvarvet (klubben har en station där)
- Hjälpa till och planera inför Tuvecupen
- Roidda schema för våra föreningsdomare
- Material och inköp
- Fastighets"tomte"
- Styrelsemedlem
- Ha koll på kiosken (den är öppen på Herr-A-lagets hemmamatcher)
- m.m.
Hoppas någon av våra föräldrar kan ställa upp på något! Ni kan ta kontakt med mig, Magnus.
Vi ser väldigt mycket fram emot 2020!
Mvh
Tränarna
Stort tack! alla ledare för allt arbete ni lagt ner 2019.
RapporteraGod jul och Gott nytt år på er!
Rapportera