Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Finlandia Pallo AIF P-2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Finlandia Pallo AIF P-2018.
P-2018
Följ oss för uppdateringar
Hej föräldrar!
En härlig säsong 2025 har vi haft tillsammans med barnen. Som vi nämnt tidigare har det varit en glädje att varje vecka se hur barnen har vuxit och utvecklats på planen. Tack för att ni hjälper till och stöttar era barn och hjälper oss!
Barnen har blivit så mycket bättre på att lyssna på instruktioner och på varandra, inte röra bollar vid paus 😅. Vi märker hur de nu förstår vikten av att samarbeta, vänta på sin tur och kolla hur det har gått med lagkamrater & motspelare vid tacklingar.
Vi har också börjat testa 5 mot 5-spel, och det har varit ett stort steg framåt! Barnen gillar det större formatet och det ger dem mer utrymme att visa vad de går för som lag. De har lärt sig att passa bollen till varandra på mer naturligt sätt och blivit mer självsäkra. Målvaktspel verkar barnen tycka är spännande, och vi kommer lägga mer tid på den positionen i vår på träningstillfällen.
Glädjen, energin och motivationen framförallt här på slutet har varit mycket bra – det är därför vi håller på!
Nu tar vi juluppehåll och laddar batterierna inför en ny rolig vår, INGA MER TRÄNINGAR I ÅR!
Träningarna startar igen söndag 11:e januari inomhus och fortsätter tisdagar utomhus om vädret tillåter.
Vi kommer kalla till ett föräldrarmöte kort inpå årsskiftet där vi bl.a. kommer lägga över ansvar för lagkassan på er föräldrar. Den behövs för att vi ska kunna spela cuper och unna oss enklare material till laget som klubben inte står för.
TOMTECUPEN, lördag 20:e december.
Kostnad Swish: 50 kr per spelande barn (Ledare har lagt ut 900 kr för tre anmälda lag). Swisha till: 0700-887706.
Plats: Frölunda Kulturhus, parkeringar bredvid samt Frölunda torg. Samling innanför entré.
Ta med: Inomhusskor, benskydd och ev. matchtröjor ni som har.
Info: 3 mot 3 matcher, varje lag spelar 4 matcher. Mat&fika finns att köpa på plats
Lag 1: Philip, samling kl 10:40 håller på till kl 14:40
Malte
Lilou
Siem
Kimi
Mattias
Kevin Tetri
Lag 2: Joakim & Francesco, samling kl 11:00 håller på till kl 14:20.
Lukas
Luan
William Måredh
Milian
Kevin Thoma
Isak
William Jama
Lag 3: Fabian & Ricardo, samling kl 11:40 håller på till kl 15:40.
Gabriel
Lorenzo
Benjamin Barikzahi
Viggo Durfelt
Viggo Jacobsson
Muhammad
Nathaniel
Ha en riktigt god jul och ett gott nytt år!
Varma hälsningar
/Ledarna PF18
| Tomtecupen inomhus 3mot3 | 20 dec, 10:40 |
| Träning | 11 jan, 10:00 |
| Träning | 13 jan, 17:00 |
| Träning | 18 jan, 10:00 |
| Träning | 20 jan, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera