Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Films SK A-lag Herrar Handboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Films SK A-lag Herrar Handboll.
A-lag Herrar Handboll
Följ oss för uppdateringar
Films SK 25 - 25 Strands IF, 7 januari 14.00.
Serien drog alltså igång igen efter ett kortare juluppehåll och serien vände, och vi fick nu alltså chans till snabb revansch mot laget vi förlorade mot i sista matchen 2011. De tappra själarna som skulle göra det för hemmalaget var följande
Målvakter
Alex och Lonkan
Sexor
Mark, Raimo, Jimmy, Henke, Simon, William och Tommy
Nior
Dannberg, Viktor, Tobbe, Baggen och Andreas
Vi inledde matchen lovande, med en startuppställning som innefattade Henke och Simon som kantsexor, Mark på mittsex medans Baggen, Andreas och Tobbe höll till ute på niometer och vi tog snabbt en ledning i matchen och hade genom hela första halvleken en stabil ledning rakt igenom, försvarsspelet fungerade rätt så bra, Alex var riktigt bra i kassen och målproduktionen var pålitlig framåt och vi gick till pausvila med en 14-10 ledning och känslan var att det skulle bli en ganska komfortabel seger, en sån där tanke som borde vara absolut förbjuden för varje "idrottsman", eller vad man nu vill kalla oss.
Vi inledde andra halvlek lovande även nu, gick upp till en 16-10 ledning och då kände man att matchen i praktiken var klar, dessutom hade Strand fått ett rött kort och med bara två avbytare trodde man kanske inte att de skulle kunna hota oss riktigt. Eller borde kunna hota oss heller för den delen, men så var ju såklart inte fallet. Snart började vi tappa, Strand ändrade lite i sitt försvarsspel och man utnyttjade vårt försvar som till och från släppte igenom lite för mycket under en period, men framförallt så slutade vi producera framåt. Vad vi än försökte med så såg allting krampaktigt ut och hela vårat spel blev väldigt stillastående ganska omedelbart. Från att vi hade haft en 20-18 ledning, om jag inte missminner mig, gjorde Strand fyra raka mål och gick upp till en 22-20 ledning och först då förstod man egentligen allvaret.
Avslutningen på matchen var väldigt spännande, med kanske 40 sekunder kvar - jag är lite osäker på när om jag ska vara ärlig, man var så inne i matchen - gjorde vi 25-25, kvitteringen var ett faktum men nu kom nervositeten fram, skulle Strand göra ett ledningsmål och därmed också förmodligen vinnarmålet. Försvaret stängde dock igen fullständigt och det oavgjorda resultatet var ett faktum, och det var nog ett resultat som Strand borde vara mer nöjda med än vad vi är med facit i hand.
Man kan säga att det var både himmel och helvete i den här matchen, känns som det var längesen vi presterade på en så pass jämn"hög" nivå genom en hel match, trots dippen vi hade efter 40 minuter ungefär, men det var synd att vi skulle tappa ledningen på det sätt som vi nu gjorde, men det var trots allt starkt att vi sträckte på oss och kom tillbaka och knep en poäng trots allt.
Hur som helst jävligt roligt att säsongen är igång igen tänkte jag säga, att serien nu har dragit igång igen. Nu är mer än halva spelad och vi återfinns på en sjätteplats, ett helt okej resultat såhär långt men vi har definitivt potential att ligga bra mycket högre upp på en bra dag, men det är som det är. Just so you know, kommande helg är det spelledigt för oss, så att man inte dyker upp för skojs skull och istället för att kolla på handboll får sitta och käka korv med Figge i ensamheten, men det är upp till var och en.
/Big T
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera