Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagerhult Habo IB Dam Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagerhult Habo IB Dam Allsvenskan.
Dam Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Vi sätter oss i bussen klockan är 10.00.Vi tittar på en film och filar på en matchplan för dagen.
12.30 genomgång av matchplanen med alla tjejer och uppvärmningen drar igång och det är ett fokuserat lag som går ut på planen.
14.00 domaren blåser igång och Vänersborg skall bara ut o göra processen kort med oss men men efter ca 10 minuter leder vi med 2-0 allt enligt vår matchplan:)
Tyvärr så slutar perren 2-2.
I andra så följs lagen åt med ett mål var och perfekt spel av oss.
I tredje så tar dom ledningen direkt (15sek) men vi smackar in kvitteringen i POWERPLAY och sen dödar vi ett boxplay perfekt.Förlängning och där är vi helt klart det piggaste laget rent fysiskt.
Vi är idag piggare,gladare och mer krigare än våra motståndare.
Poängmakare för dagen Patricia 1+1,Jessica 1+1,Emma 1+1 samt Sara 1 mål.
Tycker såhär efter matchen att vi likaväl kunde fått 3 pinnar men vi är nöjda med 1 pinne trots allt ,då vi fick sena avhopp inför denna match samt att Ninni slog upp skada på uppvärmningen och att Amanda antagligen åkte på en hjärnskakning.
Vi är såhär bra när alla ger 100% och får ut det i spelet och om vi är ödmjuka så kommer det komma fler segrar framöver så låt oss njuta av denna seger och sen tar vi nya tag .
Alla i laget skall ha beröm för en perfekt genomförd match och en kanon arbetsinsats.Idag bevittnade man perfekt försvarsspel,knivskarpa avslut samt homogena femmor rätt igenom samt en stabil målvakt längst bak.
Bra domare mycket publik samt tillresta supportrar som jag antar inte ångrade att man valde att lägga sin Lördag i Vänersborg:)
Till historieböckerna 26/11-2011 Bragden i Vänersborg.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera