Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fågelfors IF Div 6 Högsby Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fågelfors IF Div 6 Högsby Herr.
Div 6 Högsby Herr
Följ oss för uppdateringar
FIF åkte till trettondagscupen i Oskarshamn som regerande mästare och förhoppningen var såklart att försöka ta med bucklan hem till Hyltamalm igen
Första matchen gick redan klockan 08.20 mot Ruda. Det var med andra ord tidig uppstigning för avresa mot Oskarshamn. Tidiga inledningsmatcher brukar betyda dåligt spel men inte den här gången för FIF. Abbe satte 1-0 och sedan rullade det bara på. Matchen slutade 5-0 och det kunde faktiskt ha varit mer. En kanonmatch och förmodligen en av de bättre insatserna som Trettondagscupen skådat klockan tjugo över åtta. FIF-målen: Emil 2, Abbe, Henke, Nicko.
I match nummer två väntade AFC. Ett lag som via ett lågt försvarsspel skrällt och vunnit mot HIK med 1-0 i sin första match. Taktiken från AFC var den samma mot FIF. Djupt försvar och sedan satsa på omställningar. Henke bommade en straff och FIF lyckades inte utnyttja ett numerärt överläge. Tiden gick och 0-0 stod sig.
Men så med minuten kvar bröt Lunta bollen, gav den till Jonathan som efter ett väggspel med den förstnämnda rakade Jonathan in 1-0. Viktig seger för fortsättningen.
Den tredje matchen gick mot Krokstorp. Turneringens förmodligen svagaste lag och FIF fick massor av tid på sig med bollen mot ännu ett lag som stod djupt ner i planen. Det dröjde några minuter innan 1-0 kom men sedan stod det 4-0 av bara farten. Det borde också ha blivit mer mål när FIF fick spela med en man mer efter fula tilltag från Krokstorp som inte hängde med. Bolltempot och skärpan i avsluten brast dock och 4-0 stod sig matchen ut. FIF-målen mot Krokstorp: Henke, Abbe, Chrille, John.
Inför sista gruppspelsmatchen mot Högsby kunde FIF förlora med 5-0 och ändå gå vidare. 2-0-förlust räckte till gruppseger och förlust med 1-0 eller ett bättre resultat hade skickat ut svåraste konkurrenten i turneringen som var just Högsby. Men i den här matchen var FIF inte alls med, försvarade alldeles för högt och gav duktiga futsalspelare i Högsby för mycket ytor. Det blev rättvis förlust med 2-0 vilket alltså ändå säkrade gruppsegern och gav Oskarshamns AIK i semifinal.
OAIK kom till spel med ett rent juniorlag och försvarade sig lågt till en början. Men Henke skickade in 1-0 redan efter 18 sekunder och då blev det en ganska komfortabel resa för FIF. Sture satte tvåan och Peps trean. FIF var finalklart och där väntade HIK som slog IFK Oskarshamn med 4-1 i sin semi.
Eter gruppspelsmatchen hade det snackats mycket om att det var ett taktiskt misstag att kliva på högt i banan mot HIK. Lägre försvarsspel beordrades och det fungerade betydligt bättre. HIK satte hårt tryck första minuten men sedan började FIF komma rätt i positionerna och dessutom kom ett mycket tacksamt tidigt 1-0-mål när Emil sköt ett överraskande skott från dålig vinkel. FIF fick matchen precis dit man ville samtidigt som HIK tappade lite fokus. John spädde på till 2-0 efter nio minuters spel med ett skott från utkanten av straffområdet.
HIK försökte och försökte men FIF spelade mycket uppoffrande och taktiskt. Till slut var det Sture som fick sätta punkt för turneringen med sitt 3-0-skott med 2.30 kvar att spela. Bucklan var hemma igen!
Sammanfattningsvis en mycket bra FIF-turnering där man lärt sig av misstagen från tidigare under futsalsäsongen. Det var positiv anda i laget hela vägen, alla hjälpte varandra på planen och alla höll disciplinen i försvarsspelet. Då är vi ett bra futsallag. Eloge till samtliga för en mycket trevlig dag i Oskarshamn. Även ett tack till IFK Oskarshamn för en bra arrangerad turnering!
| Åseda IF (hemma) | 26 maj, 19:00 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fliseryds IF (borta) | 4 jun, 19:00 |
| Älghults IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| Mörlunda GIF (borta) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera