Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myckle IK F12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myckle IK F12.
F12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Fotbollssäsongen drar snart igång så här kommer info som är bra att läsa och ha koll på inför första avspark:
Träningstider
Vi har precis fått nya tider för de närmaste veckorna:
Måndagar: 18:00-19:30, Sportfältet Kåge tillsammans med KAIF F12
Onsdagar: 19:00-20:30, Lejonströmskolan. Här är både KAIF F12 och Myckle F13 inbjudna att träna med oss.
Dessa tider finns i kalendern och gäller tills vi kan börja träna på gräsplanerna i Myckle.
Vi samarbetar med Myckles F13 och KAIF F12 för att träningarna ska bli så bra som möjligt och många spelare kan vara med.
Vi är tacksamma för att alla svarar i god tid på kallelse till träning och match!
Matcher
I kalendern kan ni se vilka matcher vi spelar under vårsäsongen.
Först ut är match i VFF-Cup 14 år den 26 april, borta mot Betsele kl 18:00, på Tannens IP i Lycksele.
Här kommer vi att behöva hjälp av er föräldrar med bil till och från matchen.
Håll utkik efter kallelse som skickas ut inom kort.
Vi hoppas även på ett samarbete till matcherna under säsongen med både Myckle F13 och KAIF.
Förhoppningen är att vi kan låna spelare mellan lagen till våra/deras matcher, så vi har tillräckligt många på planen och även ett antal avbytare. Återkommer så snart vi vet mer om hur det blir.
Matchtröjor
Delas ut vid träning eller match så snart vi fått dem från klubben.
Vi har blivit lovade tröjor under nästa vecka så vi hinner dela ut dem till första matchen.
Fördelning av tröjor/nr görs av ledare och tränare.
Resa till våra bortamatcher
Under säsongen kommer vi att spela de flesta matcher mot lag i Skellefteå med omnejd, men vi möter även lag från Malå och Fromheden (Norsjö).
Vi kommer att behöva hjälpas åt att köra till bortamatcherna. Vid samåkning swishar de spelare som åker med till den som kör bilen för bensin/el.
Cuper
Vi har haft som ambition att kunna anmäla sig till Piteå Summer Games även i år, men inser att vi tyvärr tappat för många spelare till denna säsong för att vara säkra på att vi har tillräckligt många som kan vara med. Vi tittar på andra alternativ till cuper som inte innebär allt för långa resor och höga deltagaravgifter.
Fika på våra hemmamatcher
Vi fortsätter sälja fika på våra hemmamatcher för att finansiera domaravgiften.
Lista för ansvariga kommer finnas på Laget/Mer/Dokument inför första hemmamatchen i mitten av maj.
Arbetet på Sara kulturhus
Vi har anmält intresse för att vi (föräldrar) kan arbeta på Sara kulturhus vid större evenemang genom att stå i biljettscanning eller i garderoben. Jobben brukar vara 2-4 h långa och gälla ca 2-8 personer.
Laget får 140 kr per person/h. Får vi chansen kommer vi tacka ja för att fylla på lagkassan.
Har ni frågor kring träningar, matcher eller annat kan ni ställa dem i chatten eller direkt till någon av oss tränare/ledare:
Johan: 070-211 01 99
Pedro: 076-785 13 13
Tobias: 073-617 61 65
Maria: 0730-79 72 36
Vi ses!
| Träning | 13 maj, 19:00 |
| Byske FF 2011-12 (hemma) | 17 maj, 11:45 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 19:00 |
| Kågedalens AIF 2012 (hemma) | 31 maj, 10:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera