Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF A-lag Herrar .
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vargarna inledde hösten med en resa ut på landet, asfalterade kostigar och obeskrivliga mängder tunnland åker, tur att Roine var med och guidade oss rätt till Björkvallen och den uppskjutna b-lagsmatchen från vårsäsongen.
Det syntes att vi haft ett längre uppehåll, tempot var ganska mediokert och enkla passningar missades på löpande band under första halvlek. Vi tar ändå ledningen efter en dryg kvart när Axelsson kommer förbi från sin yttermittfältsposition och driver in i banan och avslutar i bortre.
Men Frösunda var inte ofarliga framåt, en kvart efter vårt ledningsmål är det hemmalaget som leder med 2-1 efter en snabb kontring där vi inte alls låg rätt i positionerna och ett hörnmål där det blev lite rörigt i vårt straffområde.
I slutet av halvleken tar vi tillbaka initiativet genom ytterligare ett Axelsson-mål och sen en riktig bjudning från frösundaförsvaret som Daney förvaltar och ger oss ledningen 3-2.
Men som sagt ingen av våra bättre halvlekar, ganska dålig rörelse och svagt passningsspel.
Andra halvlek höjer vi oss ett snäpp och det är egentligen bara ett lag på banan, vi radar upp mängder med målchanser och Frösunda orkar inte riktigt hålla emot. Siffrorna rinner iväg lite på slutet, mackan rullar in två kassar, pelle en och oskar hitta även han lökpåsen med en kula.
Man kan aldrig vara helt missnöjd när man vinner men vi ska vara medvetna om att det kommer krävas en mer gedigen insats mot markim den 8e.
Här närmast väntar träning på söndag, därefter träningsspelar vi mot Södra Upsala på tisdagskvällen 19.00.
Avslutningsvis skickar vi en liten omtanke till Frösundakillen som fick en otäck smäll i samband med en närkamp med Pelle. Pelle som inte har en uns ont i sitt spel var märkbart bekymrad och vi hoppas att grabben kryar på sig snabbt!
Inga kommande aktiviteter
| 28 jun | Trevlig sommar |
| 16 jun | V 33 fotbollsskola öppen fram till 12 idag! |
| 14 jun | Sänk farten - Fotbollsskola |
| 22 maj | Sista rycket fotbollsskola v 33 |
| 18 maj | Inställd - föräldrautbildning onsdag |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera