Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF A-lag Herrar .
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Gårdagens match mot Elvan spelades på lilla Lådö IP som också ska upplevas om man ska kunna säga att man harvat runt i de uppländska småserierna. Kalou var väldigt brydd före matchstart hurvida hans skägg hade nått hela vägen ner i utedasset eller inte.
Planens beskaffenhet gjorde att det fanns en viss risk att hålla bollen längs backen och därmed blev de lätt att man valde det lite längre alternativet. Dock var det när vi höll bollen längs backen som våra bästa anfall radades upp.
Matchen är inte gammal när hemmalaget skulle ta ledningen efter en tilltrasslad situation där bollen tas ner med en arm utan domarens upptäckt, några studsar hit och dit och 1-0 är ett faktum, trist att återigen gå på ett sånt mål.
Men vi studsar tillbaka per omgående när Jonze tjusigt vänder bort sin back och drar in en vänsterdojja djupt ner vid keeperns ena stolpe, 1-1. Bara minuter senare är det dags igen efter en fast situation så dimper bollen ner hos Henke som får en lagom lurig träff på bollen som smiter in i maskorna, hemmalaget skrek på hands i situationen före så kvitterat i den statistiken.
Spelet böljar och inget av lagen lyckas få till något direkt etablerat anfallsspel utan det blir mest tal om omställningar på varandra. Efter halvtimmen spelad når en lång boll in i bortre delen av vårt straffområde och där har vi tappat bort två gubbar som får plocka ner och avlossa skott, skottet tar i huvudet på Andreas och ställer Micke såklart, 2-2.
Om första halvlek var knappt godkänd ur underhållningssynpunkt så blir andra halvlek direkt dålig. Vi får inte alls ordning på vårt passningsspel och trots att vi tryckt på det under halvstidsvilan så har vi inget större tålamod, naturligtvis blir det väldigt svårspelat när bollen hoppar och far så fort man trycker till en bredsida längs gräset men vi hade kunnat lösa det med ännu bättre rörlighet och skapat ytor för varandra. Hemmalaget bjuder inte direkt in till något skönspel heller utan knackar långt från backlinje och satsar på att vinna kriget om andrabollarna.
Micke kommer upp med några stora räddningar på lägen som uppstår ur trassel i boxen. Framåt för våran del har Jocke ett par halvhyfsade skottlägen, Max har ett bra skottläge vid straffområdesgränsen och Andreas skapar lite oreda på slutet när vi lyft fram honom i ett försök att få lite pigga ben på offensiv halva sista 10.
Men matchen slutar 2-2 och om det varit någon som suttit och räknat på tabellen och varit orolig så kan man andas ut, i och med poängen så spelar Funbo IF div 5-fotboll även nästa säsong. Nu ligger inte detta alls i linje med den målsättningen som vi haft med säsongen men givet hur svag höstsäsongen varit både träningsmässigt och truppmässigt till matcher så känns det ändå skönt att vi sopat undan det scenariot.
Nu återstår det tre matcher för året och vi kan slappna av och fokusera på att spela ut ordentligt.
Extra plus till Anders som går in från start och gör en storstilad insats på centralt mittfält, även Elis som hoppar in sista 20 visar att dom unga verkligen blir att räkna med till nästa säsong. Andreas kliver ner och agerar tokstabil mittback och kan med sin fina tajming och fot styra spelet på ett föredömligt sätt. Kul att Jonze som varit så nyttig för oss hela året får börja hänga lite baljor också.
Vanlig träningsvecka som kommer, tisdag och torsdag 18.00 - 19.30.
Inga kommande aktiviteter
| 22 maj | Sista rycket fotbollsskola v 33 |
| 18 maj | Inställd - föräldrautbildning onsdag |
| 9 maj | Stöd Funbo IF -köp klubbrabatten |
| 8 maj | Kul träning idag! |
| 7 maj | PARKERING B-PLAN |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera