Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF A-lag Herrar .
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Torskens beska eftersmak sitter ännu i så ni får ursäkta ett sent och lite mindre fylligt referat.
Vi hade stora förhoppningar på att kunna ta med oss något hem från lördagens bortamatch mot toppkonkurrenten men som matchen utvecklade sig så förtjänade vi inte så mycket mer än hemfärden med svansen mellan benen.
Första 15 är en jämn historia, båda lagen är relativt framgångsrika i sitt presspel och kan stjäla boll högt upp på motståndarnas planhalva, dock utan att skapa några vassa målchanser. Planens beskaffenhet gör att de längre bollarna och det mer cyniska spelet belönas och kanske att vi är alltför naiva när vi gång på gång försöker rulla ut bollen och hitta lösningarna längs backen. Det slutar oftast med att vi sätter fast varandra och den längre bollen utan riktig adress blir enda lösningen, varken vackert eller speciellt framgångsrikt.
Hemmalaget tar ledningen efter en boll från egen backlinje som letar sig över vår högerkant och friställer deras striker som löpt sig loss, han rullar behärskat in 1-0. Det slår ner lite som en blixt då inget av lagen skapat något av värde och dom dessutom testat den bollen 2-3 gånger utan resultat. Vi fortsätter att försöka behandla bollen men vi är inte smidiga denna eftermiddag. Stötbrytningar glider iväg till hemmaspelare, enkla nickbollar som ska sättas till medspelare hamnar hos gröna tröjor och känslan är att vi behöver erövra bollen både två och tre gånger innan den faktiskt stannar i vår ägo.
Vi har en ypperlig kvitteringschans när Jocke skruvar en frispark centimeter utanför målvaktens högra stolpe, den var värd ett bättre öde och vi hade förmodligen behövt den för att hitta en bättre väg in i matchen.
2-0 kommer istället på ett längre inkast in i vår box där vi är alltför obeslutsamma, första nicken räddas men returen hamnar även den hos en grön och nätrassel på nytt.
Sista 5 minuterna av halvleken tar vi tillbaka lite initiativ i matchen och det är detta vi surrar om i halvtid. Vi vet vad vi ska göra men känslan är att vi lämnat vår idé lite under stora delar av första halvlek.
Tyvärr så går det inte mer än en minut av andra halvlek innan det står 3-0. Och det är lite symptomatiskt för matchen att det är en längre boll från deras backlinje som vi helt i onödan låter studsa på den ojämna mattan, vi missbedömer situationen och deras striker kan göra sitt tredje mål för dagen, påpassligt och vaket gjort av honom, väldigt nonchalent och obeslutsamt från vår sida.
Trots denna tunga start så repar vi mod och får en biljett in i matchen när deras keeper bjuder på en dålig rensning, Lasse fångar upp bollen och kan rulla in den i öppen kasse, 1-3.
Strax därefter har vi ett fint anfall där vi från fältet hittar ut till Lasse som servar ett fint inlägg på en framstormande JJ, tyvärr så får han inte träff och det viktiga reduceringsmålet som vi hade mått fint av i detta läget uteblev. Istället kommer 4-1 strax där efter och matchen är definitivt död.
För att summera så gör vi en match som påminner en hel del om genrepet mot Goif Kåre. Det är mer på det individuella planen som vi är svaga idag, kollektivet fungerar stundtals rätt okej. Vi lyckas aldrig bemästra den ojämna och svårspelade planen medans hemmalaget gör det enklare för sig och är effektivare och hungrigare inne i boxen.
Träning ikväll och redan nu hoppas jag att revanschlustan och suget efter segrar är enormt, siktet är inställt på Arlanda på lördag.
Inga kommande aktiviteter
| 22 maj | Sista rycket fotbollsskola v 33 |
| 18 maj | Inställd - föräldrautbildning onsdag |
| 9 maj | Stöd Funbo IF -köp klubbrabatten |
| 8 maj | Kul träning idag! |
| 7 maj | PARKERING B-PLAN |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera