Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF A-lag Herrar .
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fredagsmatchen mot Knivsta blev en riktigt bra värdemätare och en hyfsat bra match för att vara tidigt på säsongen.
Knivsta inleder klart piggast och vi står lite och beundrar deras kvicka kortpassningsspel istället för att kliva dit och visa att vi vill vara med.
Ett par snabba anfall från hemmalagets sida som resulterar i några inkast långt ner på vår planhalva annars inga stora farligheter.
Precis som i matchen mot Skyttorp så växer vi in i det efter 10-15 min. Framför allt hittar vi rätt i press och styrspelet som gör att vi vinner boll högt upp i planen och kan ställa om. Vi jobbar fram en rad hörnor som samtliga blir riktigt farliga, Max och Erik som var dagens hörnläggare servade otäckt vasst matchen igenom. Tyvärr saknas det några centimeter här och där för att vi ska kunna skarva in en av dessa hörnor.
20-25 minuter in i matchen vinner vi återigen bollen högt upp i planen och Jonze som blir serverad ett friläge är hur behärskad som helst när han rullar in 1-0, målet är skörden av en av detaljerna i spelet som vi jobbat med, ruskigt kul!
Vi är bra i den här perioden av matchen, Knivsta försöker rulla boll och vill spela längs backen men vi ligger stundtals väldigt rätt hela laget och gör det svårt. Det blir lite frustration i hemmalaget som tvingas slå långt. Det är emellanåt rätt tuffa men schyssta dueller.
1-0 står sig halvleken ut och inledningen på andra halvlek ser liknande ut. Vi ligger rätt och vinner boll när hemmalaget tappar tålamodet och försöker sig på en lite för svår passning, omställningarna vi kommer i är dock lite trubbigare i andra halvlek. Trycket på sista tredjedelen saknas lite och möjligvis är vi lite för sugna på att hitta den där svinsnygga assisten istället för att behålla bollen inom laget.
Sista halvtimmen går vi ner i tempo och blir rätt så trötta. Knivsta tar över mer och mer. I ett oturligt ögonblick tappar Alex Bladh fästet under dojjorna och knivstaspelare får ett rent friläge med Pålle, 1-1.
När tröttheten smyger sig på så frångår vi våra riktlinjer en aning och det räcker för att anfallen ska hacka och bolltappen bli fler. Här behöver vi utveckla vårt spel till att mer hålla i bollen än att komma till snabba avslut.
I den 80e minuten kommer en hemmaspelare loss på vänsterkanten och får trampa in i boxen och rulla in 2-1, inte alls ologiskt i detta skedet av matchen men sett över 90 minuter kanske inte helt rättvist.
Vi gör en bra prestation över 50-60 minuter, det finns massa bra saker att plocka med. Presspelet, hur vi löser några situationer i hård press på ett ypperligt sätt, omställningsspelet i främst första halvlek känns vasst. Pålle, Emil, Petter, Lars, Max och Anton gör alla sina första minuter för året och känns lovande. Kaloudis som testar högerbacken är trygg med boll, Anton på vänsterbacken kommer göra många högeryttrar gråtfärdiga under säsongen, Jonze får hitta målet, Mackan manar på och leder trupperna på ett föredömligt sätt och Pålle visar att vi kommer ha två bra målvakter tillgängliga denna säsongen.
Jag tycker vi får ett kvitto på att vi ligga bra till i försäsongen, anledningen till att vi tröttnar lite är att vi bara åkte med 13 man och Niklas fick vila andra halvlek med en revbensskada. Vi vill trycka på hur otroligt viktig träningsnärvaron är så även om truppen ser bred och bra ut gäller det att träna om man vill vara med och slåss om en plats.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera