Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Funbo IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Funbo IF A-lag Herrar .
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var ett samlat och laddat funbo som möttes upp för ännu en hemmamatch. Känslan var att hela laget underpresterade mot norrskedika och jag tror vi alla var sugna på att visa att det var en engångsföreteelse.
Vi får en kanonstart på matchen med ledningsmål redan efter 10 spelade minuter, det är abbe som fixar en frispark ute på vänsterkanten. Samuel tar hand om den och lägger den precis så bra som han brukar göra, krille hinner före sin bevakning och skarvar in ledningsmålet.
Efter detta målet vaknar alunda till och hotar främst via sin vänsterkant, vi tvingas till ett byte redan efter en kvart när Axelsson får en tryckare så snoken sprutar, Alex tar klivet in på högerbacken och Jonas tar klivet ut på vänsterbacken.
Efter 20-25 minuter är det alundas tur att få en frispark, en billig sådan enligt folk som stod bättre till än mig. Hur som haver..frisparken slås knallhårt längs backen och smiter in vid första stolpen, 1-1.
Efter detta tar vi över fullständigt, den beslutsamhet, fart och finess som vi vill använda oss av kommer fram under halvlekens sista kvart. Vi skapar en två tre riktigt bra lägen och alunda får mest ägna sig åt att slå undan. Tyvärr så lyckas vi inte få in ledningsmålet men känslan är god när vi tar halvtidsvila.
Första kvarten i andra halvlek startar inte alls som vi vill. Alunda biter sig fast på vår planhalva och vi har lite beskymmer.
Vi fredar vårt mål och börjar sakta men säkert hitta tillbaka in i matchen, främst via bra kantspel av Rickard och Abbe men även David och Krille som sätter stenhård press på alundaförsvaret och hjälper oss att lyfta upp spelet.
Både vi och alunda har vars ett ribbskott som kunde blivit matchavgörande men krysset får anses rättvist sett till chanserna.
Det vi tar med oss förutom den viktiga poängen är spelet från minut 30 till halvtidsvilan.
De viktigaste var att vi studsade tillbaka efter nederlaget mot norrskedika, inställningen och vinnarskallarna var tillbaka idag och det ska icke underskattas. Ett par gubbar vars insats stack ut lite extra, Alex förtjänar beröm efter sitt inhopp på högerbacken, Jonas som med sitt engagemang och pådrivande är en ytterst viktig kugge i backlinjen och Rickard som svarade för en riktig krigarinsats på högerflanken.
Startelvan:
Tobbe
Jonas-Samuel-Fransson-Axelsson
Rickard-John-Martin-Abbe
David-Krille
Bänk: Alex, Stiven
Den trogne funbosupportern kan notera att i dagens matchtrupp saknas 7 spelare som tidigare under säsongen spelat viktiga roller i laget, Anti är fotskadad, Erik Holm är avstängd, Tolstoy är på semester, Johannes M, Johan M, Max och Jocke Winter är alla studenter och just nu hemma och sommarjobbar. Med detta vill jag inte bara rikta kollektivt beröm till de som gör ett stort jobb i a-laget utan även belysa hur och varför u-laget har så ojämna resultat just nu. När alla är tillgängliga har vi ett starkt och slagkraftigt u-lag men de senaste omgångarna har det av förklarliga skäl varit väldigt svårt eftersom spelare som startar i a-laget inte får representera u-laget i samma omgång.
Stephan gör ett enormt jobb med att driva detta u-lag och vi tror stenhårt på det. Det är första året vi har u-laget och på sikt är vi övertygade om att det kommer bli den inkörsport till a-laget som syftet är, vi behöver ha tålamod och förståelse de omgångar vi inte kan mönstra div 7 mässiga matchtrupper.
Inga kommande aktiviteter
| 28 jun | Trevlig sommar |
| 16 jun | V 33 fotbollsskola öppen fram till 12 idag! |
| 14 jun | Sänk farten - Fotbollsskola |
| 22 maj | Sista rycket fotbollsskola v 33 |
| 18 maj | Inställd - föräldrautbildning onsdag |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera