Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta Södra IK 2016
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta Södra IK 2016.
FSIK 2016
Följ oss för uppdateringar
Information om Fritidskortet för vårdnadshavare
Fagersta Södra IK är nu ansluten till Fritidskortet vilket gör att du som vårdnadshavare till barn mellan 7 och 16 år kan använda det för att betala avier från oss. Innan du gör det är det viktigt att du läst igenom dessa steg för att det ska fungera.
1 - För att kunna använda Fritidskortet behöver du fått en avi från oss.
2 - Logga sedan in i Fritidskortet och följ stegen för att ansöka om medel för ditt barn: Fritidskortet
3 - Sök där fram vår förening (Fagersta Södra IK) och klicka dig in på den.
4 - VIKTIGT! Ange avins bankgiro 133-5546 som konto. Viktigt att du dubbelkollar att du valt rätt.
5 - Som OCR-nummer anger du det OCR-nummer som står på den avi du fått (klicka "Betala till bankgiro" på din avi för att se avins OCR-nummer).
6 - Välj hur mycket av ditt barns Fritidskort du vill använda.
7 - Fortsätt och signera sedan.
8 - Om ytterligare belopp ska betalas på avin behöver du först räkna ut vad som återstår och sedan göra en ytterligare betalning på det kvarvarande beloppet till samma bankgiro (133-5546) och ange avins OCR-nummer. Detta görs från din bank. Du kan också välja att vänta ett par dagar för att Fritidskortsbetalningen ska inkomma och avin då uppdateras med det kvarvarande beloppet, om du inte vill räkna själv.
9 - När hela avins belopp inkommit så kommer den markeras som betald hos oss i föreningen.
Kan man använda kortet fast man gjort de till innebandyn? :)
RapporteraRapportera
Har faktiskt inte helt koll, men såhär står det på Fritidskortets hemsida: "Fritidskortet är pengar som du kan få för att betala för barnens fritidsaktiviteter. Varje barn får 550 kronor per år – från det år de fyller 7 till och med det år de fyller 16"
Rapportera- Då måste man ju kunna använda det på fler aktiviteter om man inte har förbrukat hela summan (550 kr/år)?
Rapportera
Okej , va ju iof förra året vi använde det så då borde de ju va ny summa nu , får väl testa bada helt enkelt :)
RapporteraRapportera