Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Förslövs IF FP 13 2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Förslövs IF FP 13 2013.
FP 13 2013
Följ oss för uppdateringar
Hej!
För närvarande har vårt lag ingen föräldrarepresentant. Jag, Frida (Astrids mamma), har tagit en en del av det ansvaret, men det går inte längre.
För kännedom så kommer Jonas (Oscars pappa), Joel (Axels pappa )och Gabriel (Astrids pappa) att dela på tränar ansvaret under våren.
Vi hoppas att fler vill engagera sig så att vi tillsammans kan hjälpas åt. Det blir både roligare och bättre då.
Och det vi först och främst önskar hjälp med är någon som tar ansvaret och blir föräldrarepresentant. Detta behöver man inte vara i flera år, utan detta kan vi självklart turas om med att vara. Tex att man är det en säsong/ett år.
Att vara föräldrarepresentant innebär:
- Kontaktperson i laget
- Hjälper tränarna
- Är den som får information från styrelsen
- Träffar ansvarig för föräldrarepresentanterna (representant från styrelsen som just nu är Sixtens mamma) tillsammans med de andra lagens föräldrarepresentanter någon gång per termin. Här får man information från styrelsen och framför information till styrelsen.
- Ansvarar för att dela ut olika uppgifter som laget behöver hjälpas åt med.
Eftersom en av föräldrarepresentantens uppgift är att framföra eventuella synpunkter på tränarna till styrelsen är det olämpligt att tränarna också är föräldrarepresentant. För att vara extra tydlig är det alltså inte lämpligt att Oscar, Axel eller Astrids föräldrar är föräldrarepresentant.
Vänligen läs mer om detta och om det ideela engagemanget på:
http://www.fif.se/Document
klicka på "medlemsavgifter/medlemsinformation", klicka sen på "föräldrarepresentant".
Med hopp om att någon snarast hör av sig! :-)
Mvh Frida
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träningsmatch, mixad | 27 maj, 17:30 |
| Upzone | 30 maj, 10:00 |
| Träning | 1 jun, 17:30 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera