Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF P-2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF P-2014.
P-2014
Följ oss för uppdateringar
Ikväll är första renodlade träningen efter grässäsongen där vi hållertill utanför fotbollsplanen och med det löpaskor som gäller. Då passet kommer att innehålla en del löpning så på hårt underlag så är fotbollsskor inte lämpligt.
Fokus på dessa passen är skadeförebyggande träning (fokus knäkontroll), koordination, reaktioner och snabbhet. Vi kommer även kombinera detta med moment från fotbollen där vi ser en fin möjlighet att väva ihop det på ett bra sätt.
Passen kommer att ledas av Emelie tillsammans med ordinarie ledare. Samling sker vid ingången till "Skateparken" (den del som vetter mot fotbollsplanerna).
Framåt kommer dessa pass läggas som övrig aktivitet för att enklare kunna tydliggöra vad det är för träning.
| Träning | 11 maj, 18:00 |
| Träning | 13 maj, 17:45 |
| Träning | 15 maj, 17:00 |
| Kung Karl Bollklubb (borta) | 16 maj, 10:30 |
| Tölö IF Grön (hemma) | 16 maj, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera