Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FK Bosna 92 Örebro Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FK Bosna 92 Örebro Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Efter den olyckliga förslusten mot Öfvre så spelade Bosna en cupmatch mot Åmmeberg i veckan och där blev det en storvinst med 5-2. Förhoppningsvis så fortsätter man på den inslagna vägen med en vinst mot svårspelade Vretstorp.
Det är aldrig lätt att åka till Vretstorp och få med sig tre poäng och så blir fallet även denna gång. Vretstorp har hittills vunnit en match och spelat tre oavgjorda på fyra matcher. Deras senaste match mot Yxhults IF slutade 3-3 efter en fin upphämtning av Vretstorp efter att legat under med 3-1 sista 20 minuterna.
FKBosna har börjat säsongen med två vinster och en förlust. Spelet har varit lite knackigt men man vann ändå sina två första matcher. Mot Öfvre så spelade man bäst hittills om man ser till skapandet av chanser framför mål, men det slutade med en förslust ändå. Vretstorp kommer att bjuda på bättre motstånd än vad Öfvre gjorde. Man måste se upp med att inte släppa till billiga mål som man gjorde senast mot Öfvre.
Även om man vann senast i cupen med 5-2 så var Åmmeberg ingen direkt värdemätare, så den matchen får man lägga åt sidan helt och hållet. Full fokus på Vretstorp och man måste se till att ta poäng annars finns risken att halka efter i tabellen.
Tar man ledningen mot Vretstorp så får man inte slappna av och tänka att nu har vi de. Vi såg vad som hände när de mötte Yxhults IF senast. Man måste nog göra en av sina bästa matcher för säsongen imorgon för att åka hem med tre poäng i bagaget. Man kommer inte att göra sina fans besvikna imorgon mot Vretstorp och det blir en vinst.
Vretstorp-FKBosna92
Datum: 17/5-2013
Tid: 19:00
Plats: Fredriksberg
Tipps: 2-4
Målskyttar: (FkBosna) Ralle x2, Sepic x2, (Vretstorp) Jerry Wiberg x2
HAJMO BOSNO!!!
| Garphyttans IF (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 20:00 |
| Träning | 28 maj, 20:00 |
| Hallstahammars SK FK (hemma) | 29 maj, 19:30 |
| Träning | 1 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera