Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fjugesta IF Senior herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fjugesta IF Senior herr.
Senior herr
Följ oss för uppdateringar
Då var premiären i varannan damernas avklarad för vår del och det gick ändå hyggligt trots den tuffa lottningen. FIF var med in i det sista och hade ena benet semifinalen fram tills sista fem minuterna i sista och avgörande matchen.
Här följer resultat:
Bråtens IK-FIF 0-1 Kommentar: En match som blev ganska hackig för FIF:s del då vi inte hade två fulla fyror att tillgå pga ett par oväntade återbud innan avresan så det ble lite hawaii emellanåt men spelarna löste det bra på planen. Avgörandet dröjde dock till sista minuten när två backar helt plötsligt hamnade i forwardsposition och kontrade två mot en där Christian den yngre snyggt spelade fram Christian den äldre som enkelt bredsidade in segermålet.
FIF-Karlskoga 0-2 Kommentar: Ett lite hungrigare Karlskoga utnyttjade de chanser som bjöds när de våra slappnade av aningens för mycket. Samtidigt så fanns inte den där riktiga rörligheten framåt som gjorde att man skapade någon ordentlig oreda hos moståndaren.
FIF-KB Karlskoga 1-3 Kommentar: Avgörande match om vem som skulle göra KSK sällskap till semifinal. Matchen uvecklade sig precis så som FIF ville och man hade även fräckheten att ta ledningen efter ett mönsteranfall där Felix la upp bollen perfekt för Chilla som kom bakifrån och tryckte dit bollen på halvvolley. Karlskoga fick aldrig några riktigt heta lägen och det krävdes en hörna för att få hål på FIF när moståndarnas målvakt kom i full fart från egen planhalva så hann inte FIF-spelarna att plocka bort honom tyvärr och så var det kvitterat. Som ett brev på posten så hade även FIF samlat på sig en del frisparkar mot sig vilket skulle stjälpa laget. Ni som kan eran Futsal vet ju att efter den 5:e frisparken så är det tiometersstraff som gäller och Karlskoga fick tyvärr två stycken som man förvaltade i mål. Den klart bästa insatsen under turneringen räckte dock inte ända fram.
Turneringen som sådan var alldeles perfekt, lagom mycket lag och bra mostånd så nästa år kanske vi kan ta revansch och snuva Karlskogingarna på en semi-biljett!?
Nästa framträdande som för övrigt är det sista inomhus den här säsongen sker traditionsenligt i ESAB-cupen.
/Webmaster
| Kval AIF-Cupen 2026 | 3 jan, 09:00 |
| Träning | 5 jan, 19:00 |
| Träning | 7 jan, 20:00 |
| Träning | 12 jan, 19:00 |
| Träning | 13 jan, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera