Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Finnerödja IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Finnerödja IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vårsäsongens sista seriematch. 1:an och 2:an i tabellen skulle göra upp om tre viktiga poäng.
Mullhyttan, hitintills obesegrade, och Finnerödja, hitintills obesegrade på hemmaplan. Vid oavgjort skulle bådas sviter fortfarande vara intakta.
Nu visade det sig att vi hade lite dålig tajming inför den här matchen med folk bortresta, sjuka, skadade och på jobb.
Känslan var ändå god inför matchen, även om fyra ordinarie startspelare inte var tillgängliga så fanns det andra att sätta in, och som fick chansen att kliva fram.
Nu till matchen: Första två minutrarna startade Mullhyttan i ett skapligt högre tempo än vad vi verkade ha räknat med, det var kaotiskt framför eget mål flera gånger. När vi hade rett ut det, så blev matchbilden en helt annan, FIF tog över, och som vi gjorde det. Ett riktigt skönspel med flertalet smörpassningar gjorde att vi i 8:e minuten tog ledningen genom ett riktigt praktskott ribba in av måltjuven Norén. Detta följdes sedan upp av ett andra mål i 18:e minuten sedan Mubariik snurrat upp ett antal Mullhyttespelare på läktaren, och man undrade vad som höll på att hända. Men inte för inte att Mullhyttan ligger i tabelltoppen, dom är inget dåligt lag, tog sig i kragen och vände återigen på matchbilden genom att göra 2-1, vilket var resultatet i halvtid.
Andra halvleken är inte så mycket att skriva om ur grönvita ögon sett. Vi hittade inte tillbaks till första halvlekens fina spel, gjorde ett stort antal felpass, och blev till stora delar av halvleken rejält tillbakapressade.
Detta tillsammans gjorde att Mullhyttan både kvitterade, och tog ledningen, så slutresultatet skrevs tyvärr till 2-3.
Sviten som bröts blev alltså den att vi hitintlls varit obesegrade på hemmaplan, och Mullhyttan är därmed obesegrade i serien, vilket är något vi naturligtvis får försöka ändra på i höst, om det är så vi kommer mötas i slutspelet. Vi får dock ta med oss att vi gjorde en mycket bra insats i första halvlek, framöver gäller det dock att kunna stänga matcherna också.
Startade den här gången gjorde: Per, Joel, Johannes, Mats, Ingo, Fredrik J, Fredrick H, Magnus, Dennis,Niklas N och Mubarik. På bänken hade vi Martin, David, Niklas O och Kristoffer Bergmann.
Poängen som delas ut blir som följer:
Mubarik 3 poäng
Magnus 2 poäng
Joel 1 poäng
Efter matchen väntade grillning, FIF kamp och samkväm, som varade långt in på natten.
Nu väntar några veckors uppehåll från obligatorisk träning, istället är det frivillig träning på onsdagar 18:00-19:30 med tvåmålsspel. Dit är även utomstående/tidigare spelare välkomna att delta, det enda som gäller är att vi har en bra inställning och har roligt.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera