Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fjälkinge IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fjälkinge IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dagens match mot Kristianstads BOIS slutade 10-3 till FIF efter 6-1 i halvlek.
Till dagens match var det 22 spelare som var uttagna och som fick spela i den gula tröjan.
Alla spelare fick spela men olika mycket, ihalvlek bytte vi in hela 6st nya spelare (både roligt och spännande).
Idag saknade vi även några spelare som tex Krister, Mek, Jerker och Fredrik.J så man kan inte klaga på uppslutningen. I de första träningsmatcherna tycker Fredrik och jag att det är extra viktigt att vi går runt på i stort sätt hela truppen.
Matchen då !
Idag hade vi styrt upp det lite mer med hur vi skulle spela och aggera i vissa spelmoment, och som killarna spelade !!
Vi fick se ett bra passningsspel både i djupled och på våra kanter, alla ville deltaga på ett mycket bra sätt. Vi har en förhoppning att spela en offensiv fotboll med bra rörlighet och hög press. Man kan efter denna matchen se att möjligheterna finns för att kunna spela denna typ av fotboll fast att motståndet inte var av det vassare slaget. Personligen hoppas och tror jag att vi skall bli ännu bättre på detta efter att vi har fått mer tid på oss att träna in vissa moment ännu mera.
Idag fick vi även se vissa spelare i lite nya roller och som inte gjorde någon besviken. Det som jag är lite extra nöjd med idag var att vi inte blev övermodiga utan visade upp ett mycket bra tålamod och en bra rörlighet i vårt spel.
I andra halvleks sista 20 minuter blev det lite för mycket tuta o kör, men det var inte så konstigt pga att KBOIS fick avsluta matchen med 10 spelare och att deras ork tröt. Nu gäller det att vi fortsätter att jobba på den inslagna vägen och inte växer till himmelen efter denna vinsten. Det gäller för oss att vara ödmjuka och fortsätta jobba hårt inför seriepremiären.
Dagens målskyttar: Rasse 5, Adnan 2, Henrik.R 1, Mohammad 1, och Stefan 1
Plus att vi gjorde ytterligare 2 mål som blev avblåsta (kanske rätt, kanske fel) ??
| Loppmarknad Fjälkinge | 15 aug, 08:00 |
| Edenryds IF (hemma) | 21 aug, 18:30 |
| Kiaby IF (borta) | 28 aug, 18:00 |
| Näsby IF (hemma) | 5 sep, 13:00 |
| IK Kamp (hemma) | 12 sep, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera