Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tisdagens match gick ganska bra för FIFen. Man slog Alfta GIF med 7-2, i en stabil insats. Sjunde raka vinsten med andra ord. Imorgon bär det dock av mot Malung, och spelarbussen åker redan 15.00!
- Givetvis är det lite speciellt för mig när man möter många som man har vuxit upp med, säger Malungsfostrade Gabriel Larsson.
Hur sammanfattar du matchen mot Alfta?
- Vi börjar stabilt och gör två mål i första perioden, andra perioden inleder vi bra och gör två snabba, men börjar fuska lite med grunderna och låter Alfta ta sig tillbaka in i matchen. Sista perioden städar vi av ganska snyggt, då vi går tillbaks till det spel som har gjort oss bra.
- Det gav oss två kassar till.
Vad tar ni med er?
- Första och tredje perioden där vi inte släpper till så många målchanser, och försöker hålla spelet enkelt innan vi kommer in i anfallszonen.
Du är ju uppfostrad i Malungs IF och spelade där fram tills förra säsongen. Hur känns det att möta moderlaget?
- Givetvis är det lite speciellt för mig när man möter många som man har vuxit upp med och spelat med sedan man var liten. Man blir också extra taggad på att ta tre poäng av dem.
- Men samtidigt är det en vanlig match, så det gäller att hålla sig kylig och inte bli för het, för det är ett bra hockeylag vi möter.
Pucken släpper 19.00 i Malungs Ishall!
Vanligtvis hade vi haft tre Malungskillar med upp: Gabriel Larsson, Emil Ax och David Thögersen. Dessvärre blir det imorgon endast Gabriel. Dessutom är det hela sju spelare som saknas inför imorgon (kanske sex).
Emil Ax fick en otäck skada i tisdags av en puck i ansiktet, men är förhoppningsvis spelklar snart. Oklart om han spelar imorgon.
David Thögersen blev skadad redan i första matchen, hemma mot Hedemora. Läget där är tyvärr väldigt osäkert.
Pontus Eriksson har börjat träna efter sin skada och är tillbaka nästa vecka.
Marcus Kyrö blev skadad mot Smedjebacken. Oklart hur länge.
Andreas Arrestam är skadad, men har börjat träna lite. Antagligen matchklar snart.
Isak Lundh har varit sjuk denna vecka och utgår imorgon.
Oskar Stöffling är skadad. Läget där är oklart, men förmodligen inte så långvarigt.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera