Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Nu är säsongens femte nyförvärv officiellt! Det är 21-årige Isak Lundh, som kommer närmast från spel i Hallstahammars HK. Där hann det bli tre mål + en assist på tre matcher, före serien stängdes ner.
Isak har gjort det bra ifrån sig föregående år. Bara säsongen 19/20 stod han för 50 poäng på 28 matcher med Borlänge HF J20, dessutom fick han spela nio matcher i Hockeyettan med deras herrlag. Detta är en "hemvändare", då han gick på hockeygymnasium hos oss innan. Redan då fick han prova på seniorhockey och visade upp goda kvaliteter. Isak kommer med andra ord vara en nyttig spelare för oss.
Hur hamnade du i Falun igen?
- Jag har spelat här förut, och känner flera i laget sedan innan. Det var några av sakerna som lockade mig. Dessutom tycker jag att vi kan få ihop ett intressant lag, som kan gå långt i höst.
Du fick spela lite matcher med Borlänges seniorlag. Hur var erfarenheten i Hockeyettan?
- Det var väldigt kul att få prova på en lite högre nivå. Självklart kändes det ganska ovant i början, men jag tyckte ändå att det gick helt okej! Hur som helst en bra erfarenhet.
Beskriv dig själv som hockeyspelare?
- Jag skulle vilja påstå att jag är en offensiv spelare. Där gillar jag att vara med i avgörande situationer, och bidra framåt. När det kommer till spelarposition, så kan jag spela både som center och på kanten. Där kan jag även ta ett defensivt ansvar.
Slutligen, hur går sommarträningen?
- Jo men jag trycker på i värmen, både med intervaller och gym! Tränar de flesta dagarna i veckan och kör hårtt.
Varmt välkommen tillbaka!
| Träning | 2 jun, 17:00 |
| Träning | 3 jun, 17:00 |
| Materialutprovning | 4 jun, 16:30 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| Träning | 5 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera