Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Den storväxte backkämpen från Sollentuna vid namn Andreas Arrestam, blir kvar ännu en säsong! En dundrande pjäs på 188 cm och 88 kg - med andra ord en kille man ej vill hamna i närkamp med!
Han har gjort det bra ifrån sig under de senaste två ären i Falun, och har spelat med både J18 och J20 utöver de få seniormatcher som har blivit. Detta blir den första säsongen där det blir mycket fokus på seniornivå - men det kommer även varvas med vårt J20-lag.
Varför landade valet på Falun från första början?
- Jag ville egentligen ge mig själv en utmaning. Med det menas att bo själv, och dessutom kombinera hockey med skolan. Allt som allt har det varit väldigt lärorikt.
Hur känns det att fortsätta med FIFen ett år till?
- Det ska bli roligt. Speciellt efter den gångna säsongen som aldrig blev av.
Lycka till i höst!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera