Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falu IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falu IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ikväll så gästar de forna allettan-laget Valbo HC Falun för en omgång. Valbo som den här säsongen går starkt i serien vann den senaste matchen mot FIF hemma i Nickback arena med 3-1 efter ett mål av #11 Oskar Bengtson. Ikväll så kommer ett nyförvärv att krydda laget med sina distinkta förstapass och den där patenterade mobiliteten på blålinjen.
Vilka är Valbo?
Valbo är en förening som under många år har spelat och pendlat mellan division 1 och 2 och har fostrat spelare så som Niklas Bäckström. Laget består av många som har spelat i Brynäs eller Valbos juniorlag och den mest framstående är Adam Ström som Valbo plockade in inför säsongen från Sandviken. Ström har hittills den här säsongen svarat för 16 poäng på 14 matcher och med det leder han Valbos interna poängliga. Defensivt har Valbo spelat efter regelbokens alla former och har släppt in minst antal mål i hela serien. Det är mycket tack vare den duktiga målvakten, Alexander Flink som verkligen stått på huvudet i de 12 matcher som han har vaktat kassen.
Nytt i Falu IF
Falu IF som har haft många borta med olika skador och sjukdomar börjar återkomma i spel. Laget får som vi nämnt innan in en ny back som förhoppningsvis kan göra skillnad. Föreningen ligger efter den viktiga vinsten borta mot Hallstahammar på en sjunde plats i tabellen med Valbo på en femte plats.
Välkomna till en rolig och spännande match där vi efter matchen kan se att Valbo inte längre har släppt in minst mål i serien.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera