Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FF JAGUAR Norrköping
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FF JAGUAR Norrköping.
FF JAGUAR Norrköping
Följ oss för uppdateringar
Isko Feratovic, klubbchef i föreningen och ansvarig för sociala insatser i Klockartorpet. Tar emot stipendium från Norrköpings stiftelse.
Nu är han inne på sitt 15e år att driva sociala insatser i Klockartorpet, vilket är lika länge som föreningen existerat. Han fick nyligen ta emot sitt andra stipendium för sitt engagemang och arbete i Klockartorpet. Man kan säga att Isko är Jaguars motor. Man ser han dyka upp lite här och var och kämpa hårt för föreningen, vilket gör det extra kul när sådant arbete bekräftas. Han påminner ofta om hur viktigt det är med att Jaguar ska bli sedda och få sponsorer för att kunna driva dessa aktiviteter och arrangemang. Fokuset och resurserna ska läggas på de utsatta områdena i Norrköping för att alla ska få en chans till en bra miljö. Genom att hålla i flera aktiviteter året om så hoppas Isko på att få in fler barn och ungdomar samt ge dom en chans att hamna i rätt riktning och utvecklas.
Han berättar vidare om de insatser som han driver i Klockartorpet genom följande aktiviteter: kvällsfotboll, nattfotboll, fotboll för alla, fotboll för tjejer, fotboll för alla barn, gå fotboll, fotbollsskola bästis, landslaget fotbollsskola lira i blågult. Tidigare hade de kvälls- och nattvandringar och att de med skolorna i området driver skolbollen. Det som är senaste nytt är fotboll för personer med olika funktionsnedsättningar, som de ser mycket fram emot.
Hur känns det att få stipendium?
- Det känns jättebra såklart. Jag är väldigt glad över det och att vår förening fick det här stipendiet. Tack vare stipendiet och Svenska Fotbollförbundet så har vi möjlighet att driva Fotbollsskolan Bästis i sommar. Bidraget gör så vi kan köpa lunch, material och andra nödvändigheter till evenemanget. Det kommer hållas v.25 och det spikas som en tradition i Jaguar från och med nu. Vi har över 80 barn som vill delta så det betyder mycket att kunna ge dom det här gratis. Mycket tråkigt bara att vi inte har möjlighet att genomföra Bästis i Hageby, detta p.g.a. att hyresvärden inte ville sponsra arrangemanget i detta område. Jag har gjort allt i min makt för att få igenom det här men tyvärr så gick det inte. Samtidigt kommer jag fortsätta kämpa. I dagsläget kan vi i alla fall erbjuda nattfotboll som är ett fint samarbete med Norrköpings kommun. Nattfotbollen hålls på Multi-arena i Klockartorpet. Start 27/6 och håller på till slutet av augusti, varje fredag från kl.20.
Övrigt
Isko tydliggör hur viktigt det är i förening med mångfald och jämställdhet. Han säger - Föreningen Jaguar är en stabil fotbollsförening. Vi har jätte viktiga värdegrunder som t.ex. mångfald och jämställdhet, alla är välkomna till vår förening. Vi är en fotbollsklubb som utvecklas snabbt. Sedan har vi också en ganska bra ekonomi i jämförelse med andra klubbar som ligger minus. Det är viktigt för oss då vi vill visa att vi är en seriös och stabil klubb. Är vi det så är vi också en klubb som andra kan se upp till och lära sig av. Jag kommer fortsätta kämpa för barnens och ungdomarnas fritid i Klocket, Hageby och även i hela stan för att de ska vara friska och de är Sveriges framtid.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera