Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FC Härlanda Prisoners A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FC Härlanda Prisoners A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Härlanda - Sjövalla. Det bjöds på tidigt mästarmöte på Hedens konstgräs mellan två obesegrade lag. Efter 90+ kan bara fångarna från öst behålla den titeln. Men hur gick det till och vem är egentligen Härlandas Magnus Samuelsson?
1. Fångarna gör sin sämsta prestation sedan förlusten mot Grön Termos i korpen 2008. Lyckligtvis var Sjövalla ännu sämre. Seger 3-2.
2. Fångarna bjöds på propagandafotboll och Sjövalla borde vunnit tresiffrigt. Att det blev svartvit seger är det mest oväntade sedan David sänkte Goliat i början av Bibeln.
Två möjliga varianter på korta och koncisa referat när föreningen för dagen testar ett nytt grepp där referenten inte sett en minut av matchen i fråga, på klassiskt lokaltidningsmannér. På lokaltidningen brukar man dock bemöda sig med att i alla fall ringa upp någon som sett drabbningen. Det skiter vi i här. Det finns andra källor: Härlandas twitter, Härlandas spelarråds whatsappgrupp och Sjövalla FKs referat av matchen (likt lokaltidningen förhåller vi oss till god publicistisk sed med blålänk).
Vi börjar djupdyka i Sjövallas referat som valt motsatt väg med en skribent som faktiskt sett matchen, eller rent av levt i den som spelande tränare. Referatet känns i långa stycken mer riktat till spelargruppen än allmänheten, men det är matigt, läsvärt och precis som vårt alldeles lagom partiskt.
Sjövallas match beskrivs som en ”anstormning” där man inledningsvis ”kör över Härlanda”. Att Härlanda trots allt tar ledningen på hörna beror på att fångarna ”parkerar sina bjässar (som var mer lika Magnus Samuelsson, strongman, än fotbollsspelare) och murar in vår målvakt.”.
Okej, vi måste stanna upp lite här. Eller nej, skit samma.
Vi byter perspektiv i stället och kollar hur målet beskrivs från de svartvita. På Twitter får vi bekräftat att det rör sig om en hörna och vi kan läsa att Tonigol är målskytten ifråga. Mer får vi inte veta.
I Härlandas spelarråds whatsappgrupp ställs frågan om ledningen speglar matchbilden. ”Ja, typ”, svarar Malcan som för dagen sköter allt från sidlinjen, även Twitter.
Tidigt i andra halvlek utökar Härlanda sin ledning. Även den här gången efter en fast situation men nu på frispark från ytterposition. ”Guds hand” går att läsa om i Sjövallas referat. I WhatsApp nöjer sig Malcan med att beskriva det som ”Antingen Henrique rakt i mål eller Pollot, stöld”.
Läser du fortfarande? Vi speedar på lite.
I slutminutrarna kommer både reducering och kvittering. Av trogen vana bryr jag mig inte om att skriva något om det. Du vet ju redan hur det slutade.
Efter en, som jag tolkar det, tilltrasslad situation blir det nätrassel för fångarna på övertid - självmål. Malcan är fåordig men tydlig på WhatsApp: ”3-2. Självmål”.
När andra rådsmedlemmar tillika styrelseproffs som missat matchen hetsar och jublar i tråden ber Malcan kort och gott vederbörande att ”lugna sig”. I förbundets rapport fick Henrique segermålet, efter (Alaska) Pollots ”stöld” tidigare i matchen. En division 7-lösning från kvällens domare.
Bittert i Sjövalla såklart. I referatet får det bibliska proportioner: ”Goliath slog David denna gången, där vilja och fasta situationer var det som avgjorde”. Det går också att läsa att Sjövalla är ”betydligt bättre fotbollspelare än Härlanda” men att ”motivation slog klass”.
Var det så orättvist då? Malc är ödmjuk i sin matchanalys på WhatsApp: ”Var väl kanske inte den mest välförtjänta segern i FCHPs historia”.
Vi tackar Sjövalla för en god match med fyra starka bokstäver FCHP och ser fram emot mer "jogga bonito' och publikfriande fotboll" nästa drabbning.
Matchens utropstecken: Vääääster tillbaka i matchtruppen!
Matchens beslut: Från och med nästa omgång kommer alla fångar som är längre än 178 cm eller väger in på mer än 69 pannor har ”Magnus Samuelsson” på ryggen.
Matchens klockspel: Kakan Kakansson
FC Härlanda Prisoners - ett lag
Haha, fantastisk referat! Blir otroligt kul i hur du väver in alla citat från mitt (sjövallas) referat (som helt klart ska läsas med glimten i ögat, och gärna som medspelare som du så snyggt fångat upp;).
RapporteraLycka till så ses vi i Mölnlycke i höst!
Rapportera