Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FC Björnligan A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FC Björnligan A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Med en knapp kvart kvar att spela steg Klasson fram och tryckte in 2-1 till Ligan. Målet betydde vinst mot seriesegrarna Plavi och att Ligan av egen kraft säkrade kontraktet i sexan - trots spel med tio man under mer än halva matchen.
Plavi var redan klara seriesegrare när matchen startade på ett blåsigt Stora Mossen och de mönstrade ett lag av blandad kvalitet. Ligan började bäst och spelade lika stringent som i förra matchen mot Polonia. I den 13 minuten tar Ligan ledningen genom Jonathan efter förarbete av Jacob. Paavos andra mål för Ligan.
Efter ledningsmålet kontrollera Ligan matchen, men med fem minuter kvar att spela av halvleken blir Rauk utvisad och matchen hamnar i ett annat läge. Ligan behållet dock ledning till halvtidsvilan.
Trots tio man fortsätter Ligan att hålla ihop laget bra och skapar också en del chanser innan Plavi kan kvittera. Det sker på en frispark från 20 meter där bollen tar i muren, ändrar riktning och borrar sig in i Brians högra kryss.
Målet ger Plavi råg i ryggen och de pressar på för ett ledningsmål, men backarna och Brian reder ut det hela.
Gunnar kolliderar med Brian, får ett jack någonstans djupt inne i skägget och får kliva av. Förmodligen sitter han på S:t Görans akut och väntar på att sys när detta skrivs.
När det är mindre än en kvart kvar att spela får Klasson läget som betyder 2-1. Stefan Persson, Ligans högerytter och expertkommentator, beskriver målet.
-Det är kapten blodskägg som steppar upp sitt game. Förra gången var det Lennström som behövde bomma en straff innan han kunde visa att han var karl för sin hatt. Men den här gången var det Klasson som gör mål – precis när jag blir utbytt. Är inte det jävligt märkligt?
I slutminuterna har Plavi flera farliga lägen men Brian står i vägen och Ligan bärgar tre poäng. FC Björnligan stannar därmed på 19 poäng, vilket innebär en femte plats och spel i sexan även nästa år.
För några veckor sedan såg det dystert ut när FCB låg på jumboplatsen, men när det behövs plockar spelarna fram det som krävs. For the Love of the Game och för att vi är Ligan.
Inga kommande aktiviteter
Fett!
RapporteraRapportera
Vackert björnar!
RapporteraRapportera
Så sjukt skönt! Kunglig avslutning, 2 matcher - 6 pinnar!
RapporteraRapportera