Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta AIK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta AIK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Halva serien är spelad och vi hittat FAIK på en 7:e plats i tabellen. Ett resultat vi självklart inte är nöjda med, men 14 matcher återstår och i dagsläget är det endast 1 poäng till 4:e platsen som innebär playoff till hockeyettan.
Vi ska höra vad Joel tänker inför borta mötet ikväll mot Guldsmedshyttan
Hur ser du på lagets form?
Jag tycker vi samtliga i laget börjar hitta bättre form vilket märks på träningarna. Vi vet att det inte duger och det måste bli bättre.
Ni gjorde en ganska bra match mot Arboga hemma. Vad kan ni ta med till mötet mot Guldsmedshyttan?
Vi tar med andra och tredje perioden där vi helt klart kommer upp i en bättre nivå, framför allt energin och viljan att komma in på mål.
Hur ser du på din egen insats och formen dom senaste matcherna?
Det är klart man vill mer och svårt att vara nöjd när vi förlorar, Men tycker kroppen börjar känna sig helare och känner att jag är mer på gång nu!
Hur är stämningen i laget?
Stämningen är bra i laget och vi tror på varandra.
Sist men inte minst nämn dina tre bästa egenskaper som ishockeyspelare?
Snabb på skridskorna, ödmjuk och en helt okej backhand (ibland)
Vi tackar Joel för pratstunden och önskar lyckat till med kommande match.
Skribent: Patrik Leksell
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera