Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fagersta AIK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fagersta AIK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Det vankas bruksderby på Fagerliden. Avesta BK kommer på besök och vi ska få denna kväll till en fantastisk fredag i november. Vi tar ett snack med Casper Leksell inför derbyt hemma mot Avesta för att höra vad han har för tankar inför matchen.
Senaste mot Smedjebacken gjorde ni en godkänd match i 30/35 min. Vad behöver ni göra för att spela bra i 60 minuter?
Vi ska inte tumma på dom enkla grejerna ifall det rinner iväg som förra matchen och hålla nere byterna som har varit lite för långa vissa stunder. Då får vi ett bättre flyt för alla kedjor.
Hur tror du att matchen mot Avesta kommer se ut spelmässigt?
Jag tror att det kommer vara grisigt och kanske inte så mycket skön lir direkt, men spelar vi vårat spel så kommer vi att vinna. Men det gäller att ALLA GER 100%
Vad har Morén tryckt på inför matchen?
Ja... att vi ska vara tajta i mitten och att inte ta några onödiga utvisningar. Vi ska även hålla nere byterna
Hur ser du på din säsongs så här långt?
Jo... men tycker väl att det har gått lite upp och ner för egen del men tycker att det börjar bli bättre nu bara att fortsätta att jobba så kommer det bli bättre och bättre
Vilka är dina största styrkor på isen?
Mina styrkor är att läsa spelet och ligga rätt i banan. Har också ett bra skott och gillar att täcka skott
Sista om du får ta tre ord om säsongen så här långt vad blir dom?
Upp och ner
Vi tackar Casper för frågestund och önskar lycka till med kommande match.
Skribent: Patrik Leksell
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera