Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härnösands HF F14 (2011)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härnösands HF F14 (2011).
F14 (2011)
Följ oss för uppdateringar
Vi styrde upp mot Kramfors på lördagsmorgonen för att spela säsongens sista matcher mot just Kramfors -11 och -12.
Nej, vi räknar inte poäng i serien. Men är man obesegrade i serien igenom så kallar jag det serieseger.
I dagens drabbning saknar vi Signe som vi hoppas kryar på ordentligt inför Tyresö nästa helg och Tilda b som var bortrest.
Vi spelar som sagt fyra matcher mot Kramfors och vinner samtliga med komfortabla siffror. Vi spelar med fart och fläkt!
Släpper bollen fint och rullar på.
Kramfors båda lag försöker komma igenom oss och gör det bra men vi är starka i försvar och gör det svårt för dom. Några gånger släpper vi till lite för enkla mål men vi fortsätter framåt och får in bollen fler gånger än dom.
Flera härliga mönster anfall från vår sida där vi rullar bollen fint och kommer till fina lägen. Vi har två mitt 6:or som placerar fint och våra 9:meters spelare hittar luckorna. Våra kanter har raketer i .... och löper fint upp på kontring. Och dessutom en målvakt som tar både straffar och flera 6 meters skott.
Jag tycker alla gör som vanligt en fantastiskt bra dag med 4 matcher.
Men väljer att nämna en viss Lilly T som får hård bevakning från Kramfors som får ta smäll efter smäll. Reser sig upp gång på gång och bara fortsätter köra. Otroligt stark!
Vill också ge extra till Molly Och Elsas otroligt starka försvarspel. Där dom reder upp flera situationer gång på gång.
Men hatten av för alla såklart. Tjejerna håller ihop dagen på bästa sätt och gör flera flera fina grejer tillsammans både på och utanför planen.
Vi laddar inför veckans träningar och tlll helgen drar vi mot huvudstaden och möter motstånd vi aldrig mött och hoppas på bra jämna matcher. Och att vi tar med oss något hem! Heja HHK!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera