Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härnösands HF F14 (2011)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härnösands HF F14 (2011).
F14 (2011)
Följ oss för uppdateringar
Söndagen:
Två i gruppen efter ett av Skurus lag. Vi spelar 8: dels final mot Huddinge. Tjejerna har sitt game face on och går ut och visar från matchens första minut vilket lag på planen som ska vinna matchen. Vi kommer i fart, vi släpper bollen och vi släpper inte något i försvaret. Vi vinner matchen enkelt med 16-4.
Kvartsfinal.
Täby HK står på andra sidan och de är vi eller dom som ska ta en semi final plats. Jag är nervös och taggad. Tjejerna är nervösa men taggade och är väl medveten att vinner vi är vi vidare förlorar vi tar det slut här. Vi börjar stabilt och får bra träffar i försvaret. Kommer till lägen men missar en del. Men på något sätt känns det som att detta har vi. Vi kämpar och sliter. Alla tjejerna gör en bra insats och vi står som segare återigen i kvartsfinal segersiffrorna skrivs till 14-9.
Semifinal:
På andra sidan står självaste Skuru 3 och vi vill ha revansch mot Skuru! Och vilken match våra tjejer bjuder på. Helgens BÄSTA i mina ögon. Får känslan av att det känns stabilt trots en väldigt jämn tillställning. Vi sätter våra lägen och slutar ALDRIG springa. Vi kastar oss efter varje boll och spelar tufft och hårt i försvar. Dessutom när vår målvakt tar allt som kommer flygande i hennes väg i slutet på matchen så får våra hungriga vargar mer energi på planen. Handbolls hjärtat bara klappar vilt på sidan och stolthet, trygghet och glädjen bara kryper till hos oss ledare. 3 minuter kvar och matchen är vår. När allt är klart och vi vet vad som vöntar tjejerna så är glädje tårarna nära för oss ledare, spelare och en del föräldrar såg väldigt röda ut i ögonen när vi möts efter matchen.
Som sagt vet vi vad som väntar... En A- final i Skuru cup..
Finalen:
Motståndet IFK Nyköping. Vinnare av sin grupp och vidare ungefär på samma sätt som oss. Vi vet att det är ett tufft motstånd med bra förvar och snabba, duktiga tjejer framåt. Vi har en målbild och vi har HHK F11! Tjejerna är nervösa innan en sån stor match. Såklart! Vi gör livets första inspring innan finalen och dom små känns plötsligt så stora. Dom har gjort en otrolig prestation under helgen och man bara önskar det sista för dom. Vi får inte riktigt till vårt anfall och saknar lite fart under fötterna men löser försvaret som vanligt riktigt riktigt bra. Slutsiffrorna slutar 5-4 till Nyköpings fördel. En boll gör att vi får lyfta silverpokalen tillsammans. Tårarna kommer och känslan av förlust infinner sig.
Men WOW! Vilket lag vi har. Jag är så nöjd, stolt och tacksam för detta lag. Vi alla ledare är det. Självklart ville vi lika mycket som tjejerna i finalen men vi har 23 lag bakom oss. Vi får med oss pokal hem till Norrland. Vi deltar i stor cup med riktigt bra motstånd och tar oss hela vägen till finalen. Det är sjukt stort för lilla Härnösand! Dessa tjejer kommer uppskatta sin andra plats snart och känna stolthet. Pokalen kommer och ställas på klubben och tror vi är det första laget från HHK att får placera en pokal från Skuru cup.
Det är inte sista gången HHK f11 tar sig till en Afinal det sätter jag mitt liv på. Så säker är jag på den punkten.
STRÄCK på er tjejer! Klappa er på axeln och var stolt över er insats ni gjorde i helgen. Det gör vi ledare också.
Så duktiga ❤
RapporteraRapportera
Ni är fantastiska tjejer! Ni ska vara så stolta över er prestation! Och stort stort tack till er alla för att vi får följa er - ni är så roliga att titta på när ni kämpar, sliter, offrar er och ALDRIG ger upp! I mina ögon är ni vinnare varje gång!
RapporteraRapportera
Blir rörd av att läsa. Så fint! Ska blir grymt kul att fortsätt följa laget detta år
RapporteraRapportera
Grymt kämpat av er! Såklart ska ni vara riktigt stolta!
RapporteraRapportera