Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF F-00/01
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF F-00/01.
F-00/01
Följ oss för uppdateringar
Dam U Elit Premiär KIF - IFÖ Bromölla
Resultat halvlek 0-3
Slutresultat 4-4
Premiär Dam U Elit på ett fantastiskt soligt och varmt IP.
I dag fick vi se en mycket märklig match. Matchens inledning såg ut att börja bra för KIF, Vi håller oss till spelplanen att jobba snabbt upp i pressen på motståndarna. Trots den gropiga/grusiga planen försöker vi rulla runt bollen. Bromölla har en annan taktik och det var att sätta långa bollar till deras snabba offensiva spelare. Bromölla var som oljade blixtrar i sina anfall och vår backlinje fick jobba hårt. Deras första mål kommer i 12 min. Även 0-2 kommer inom 20 min, Ida gör en bra räddning men en ny Bromölla spelare är framme och dundrar in bollen och även Ida. Tyvärr fick Ida utgå då hon fick en lårkaka.
Klippan Amanda tvekar i tre sekunder innan hon drar på sig målvakts tröjan. Vilken insats Amanda gör!! Här har vi KIF,s nya reserv målvakt.
Vi spelar oss igenom och fram till Fanny ett antal gånger men får inte till några avslut, även Hanna N och Chantelle jobbar sig fria men inte heller de får iväg några avslut. Vi har en frispark som går över. Innan första halvlek är så slut hinner Bromölla göra 0-3 på en hörna.
Inför andra halvlek bestämde vi att backlinjen skulle falla tidigare och istället försöka komma med fart/kraft framåt. Andra halvlek blåses igång och det är bara glada miner när vi går ut på grusgräset. Ganska omgående i andra halvlek har Chantelle en bra chans till mål men målvakten räddar.
Istället går Bromölla upp och gör 4-0. Det krävdes lite tid innan druvsockret hunnit göra verkan på våra svart/vit randiga tigrar. Nästan 70 min in i matchen så äntligen reducerar Jossan 1-4 då hon lurar målvakten och kommer runt och kan rulla in bollen. Vilken glädje....sen vet jag knappt själv vad som händer....efter detta släpper vi inte in Bromölla i matchen. vår backlinje faller och vinner enkelt bollar som Bromölla skickar upp. Man kan undra om det var druvsockret eller Jossans reducerings mål som gav tändvätska resterande tid av matchen!! Chantelle lägger en bra slagen hörna och vips där kom Emina och nickar in 2-4 UNDERBART. Vilka tjejer....våra mycket unga trupp visade en inställning som heter duga. Påpassligt gör Fanny 3-4 :) ÄNTLIGEN Fanny G det var du värd efter alla dina fina löpningar och chanser. Nu studsar bänken, alla är vilda även jag. Emilia har en jätte chans men bollen går utanför. Motståndarna hinner med ett kontringsläge men bollen går utanför. Hanna B går in som forward när det knappt är fem min kvar. Snabb är hon och kommer fri med boll men blir omkullkastad i straffområdet och landar på axeln aj! Domaren blåser straff, Jossan F00 vår 1:a straffläggare lyfter inte blicken och säkert sätter hon den i nätet 4-4.
Det återstår några min och Köpinge fortsätter trycka på och det är nära vi gör 5-4 bollen är på mållinjen men Möllan lyckas rädda undan bollen.
Tror nog alla som spelade och såg matchen tyckte det kändes som en seger idag. En underbar insats av alla, en fantastisk laginsats med otroligt mycke glädje. Att vända 0-4 är jädrigt starkt gjort, dessutom gör vi samtliga 4 mål inom 25 min.
Tack alla för en underhållande match denna söndag. Tack Amanda för att du ställde dig i mål, hoppas det inte är något allvarligt med ditt finger och Ida att ditt ben är bra om några dagar. Till er två Krya på er!
Ann-Louise
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera