Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Infjärdens SK F-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Infjärdens SK F-12.
F-12
Följ oss för uppdateringar
Hej,
I samband med helgens Kick Off tänker vi hålla en kortare föräldra information inför säsongen.
Denna kör vi i samband med lämning klockan 10.
För er som ej har möjlighet att delta kommer vi lägga upp ett dokument här på laget sidan om vad som sagts.
Vill redan nu informera om att vi har anmält två lag till seriespel, matchstart är planerat tisdag 1/6.
Till dessa matcher kommer vi att behöva två domare ( en till respektive match).
Kan ni tänka er att döma tisdagens match får ni gärna meddela detta här.
Publik i övrigt är ej tillåtet.
Nu håller vi tummarna att vädret håller i sig inför söndagen :)
Hälsningar
/Tränarna
Jag kan döma
RapporteraRapportera
Molly kommer inte vara med på matchen på tisdag. Hon har annan aktivitet just den dagen.
RapporteraRapportera
Hej. FHM:s riktlinjer från den1/6 säger upp till 100 personer på idrottsevenemang utomhus utan sittplats.
RapporteraKommer vi/ni ha andra regler än FHM?
Rapportera
Tänker att det samtidigt handlar om att tänka på hur smittoläget ser ut lokalt. Just nu är det ju väldigt hög smittospridning i Piteå och därför kanske det inte riktigt är akruellt att föräldrar är där imorgon
RapporteraRapportera
Jag tänkte på matchen på tisdag närmast.
RapporteraRapportera
Föräldrar informationen kommer att
Rapporterahållas ute o de är max 20-30 minuter som den kommer att ta vi får se till att hålla avstånd till varandra och ta,de så snabbt som möjligt.
Rapportera
Vi kommer att förhålla oss till reglerna som svenska fotbollsförbundet har satt, vilket innebär att upp till 100åskådare får vara på matcher. Detta innebär dock inte att vi uppmuntrar till att ni bjuder in mor/farföräldrar och övriga släktingar till matcherna, önskvärt att vi håller nere publik antalet då läget i Norrbotten ser ut som det gör just nu. Vi önskar även att ni håller avstånd till planen och spelarna. under matchetna.
RapporteraRapportera
Sen vad gäller antal personer följer vi FHM och klubbens beslut. Vi tar inte några egna för vårt lag. Det ska,vara samma för alla lag.
RapporteraRapportera
Jag kan tycka att det är regionens nya råd och restriktioner som ska gälla?
RapporteraRapportera
Vi följer som sagt reglerna som Norrbottens fotbollsförbund sätter, och i dagsläget hänvisar de till reglerna som svenska fotbollsförbundet har satt.
RapporteraRapportera
Alltså är det verkligen ingen fler förälder som kan ställa upp på att döma? Det är alltså 25 flickor i laget, 3 föräldrar gör redan ett jättejobb med att träna flickorna, vi är 3 som grejar i föräldragruppen där vi fixar försäljningar, kollar upp och grejar, 1 har hittills anmält sig att ställa upp som domare.
RapporteraDå är det 18 kvar. Ska detta funka för våra flickor så behöver fler ställa upp. Alternativet är såklart att vi lejer in domare men detta är pengar som försvinner ur lagkassan, vilket känns ganska onödigt.
Rapportera
Varken jag eller Håkan kan typ inte en enda regel i fotboll. Vi kan hjälpa till med annat men just domare går inte för oss.
RapporteraRapportera
Jag har absolut INGA kunskaper om regler i fotboll. Så det är nog bäst för alla inblandade att jag håller mig utanför planen
RapporteraRapportera
Känns lite olustigt att vi föräldrar ska behöva känna att vi måste ”försvara” oss. Hade vi kunnat döma så hade vi gjort det och min känsla är att det gäller för dom flesta, om inte alla.
RapporteraDet finns många anledningar - 2 dagars varsel kan tänkas vara en, bristande kunskap en annan.
Rapportera