Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Everöds IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Everöds IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Efter att det spelas två matcher från omgångar som skulle spelats längre fram mot sommaren så har vi idag en haltande tabell och så komer det vara fram till och med mitten av juni. Intressanta matcher även denna vecka.
Svensköps IF - Huaröds IF
Huaröd tappade samtliga poäng mot Kiaby senast trots ledning med 2-0 i halvtid. Laget är ständigt inblandade i målmässigt jämna och dessutom målrika matcher. Huaröd har gjort två eller tre mål i samtliga matcher men också släppt in två eller tre mål i varje match så kan man vässa lite på defensiven så blir man ännu farligare framöver. Svensköp kunde inte följa upp segern mot Degeberga utan åkte på en rejäl smäll mot Linderöd när man förlorade med hela 5-1. Lagen ligger bägge på nedre halvan av tabellen och bara en poäng från varandra men jag håller Huaröd som det bättre laget och ger dem tipset.
Mitt tips: 2
Österslövs IS - Linderöds IF
Lagen ligger och nosar precis bakom täten och det är väldigt jämt i serien kring platserna 3-6 så detta är en viktig match för bägge lagen där en seger ger en fin språngbräda för kommande omgångar. Linderöd var ganska illa ute mot Edenryd senast men rädda en poäng tack vare hårt ch uppoffrande arbete, krydat med lite hjälp av trävirket. Österslöv tog en välbehövlig trea mot Degeberga senast och kommer stärkta till den här matchen. Linderöd är starka på fasta situationer och det tror jag fäller avgörandet i den här matchen.
Mitt tips: 2
Viby IF - Degeberga GoIF
Viby tappade matchen mot Eeveröd på övertid senast och fick inga poäng med sig från matchen. Man gör det dock väldigt bra och har en förmåga att döda motståndarnas spel på ett effektivt sätt. Viby kommer att vara ett lag att räkna med framöver och jag tycker det ska ha stora chanser när de tar emot Degeberga som förutom segern mot Kiaby inte haft det så lätt. Två raka 3-1 förluster mot Österslöv och Svensköp visar att det saknas någonting och man lär som sagt få det tufft här. Några bollar upp för Viby skulle jag tro.
Mitt tips: 1
Yngsjö IF - Vanneberga IF
Yngsjö har vunnit fyra av sex matcher med uddamålet , bland annat de senaste tre matcherna, och det är en styrka. Noterbart är att man ännu inte hållit nollan i någon match vilket kan kännas lite ovanligt för en obesegrad serieledare efter sex omgångar. Nu väntar tre tuffa matcher, först mot Vanneberga här, sedan Näsby följt av Everöd och det ska bli spännande att se hur laget sicksackar sig igenom dessa. Vanneberga förlorade (nästan mirakulöst) hemmamatchen mot Näsby senast med smått galna 4-5. Man har järnkoll på situationen fram till minut 72 då man lutar sig mot en 4-2 ledning, men när man i minut 73 släpper in både reducering och kvittering så kan man inte resa sig utan åker även på ett 4-5 mål med tio minuter kvar. Blytungt att förlora en sådan match men det gäller bara att slicka såren och ta nya tag och kanske skönt att spela en match där favoritskapet ligger hos motståndarna. Vanneberga har alla möjligheter att skaka serieledarna och jag tror ett kryss ligger inom räckhåll men Vannebergas försvar läcker lite för mycket och det kan fälla avgörandet.
Mitt tips: 1
Kiaby IF - Edenryds IF
Oj vad viktigt det var för Kiaby att vinna senast mot Huaröd och bryta nollan i vinstkolumnen. Man låg verkligen illa på det när man gick till pausvila med ett underläge med 0-2 men i andra halvlek lossnar det mot och man kan avgöra i matchens absoluta slutskede. Tre blytunga poäng som man säkerligen hoppas kunna bygga vidare på. Hos jumbon Edenryd händer det grejer varje vecka och det fortsätter att droppa in nya spelare i en jämn ström. Försvararen Jiovanni med ett förflutet i Sölvesborg (div 3) har gett backlinjen ordentlig stabilitet men man saknar ännu en spetsspelare som kan stå för ett pålitligt målskytte. Med detta i åtanke så tror jag det blir målsnålt men att Edenryd knåpar in boll och vinner med 1-0.
Mitt tips: 2
Everöds IF - Näsby IF
En spännande match mellan två lag som visar fin form. Alltid tuffa och jämna matcher mellan lagen och jag räknar inte med att detta ska vara något undantag. Båda lagen gjorde grymt ttsarka upphämtningar i förra omgången där Näsby vände ett prekärt 2-4 underläge till seger 5-4 och Everöd vänder ett 0-1 underläge till seger 2-1 med två mål på stopptid. Båda lagen har spelare avstängda till denna match som ska hanteras. Everöd är starka på Talavallen och vinner en tät match.
Mitt tips: 1
//Baronen
| Seriemöte - Senior - Skåneboll | 14 jan, 17:00 |
| Nils Holgerson Cup | 16 jan, 18:00 |
| Näsum Cup - Konstgräs | 23 jan, 18:00 |
| Eventuellt slutspel Nils Holgersson Cup | 25 jan |
| Fotbollsgalan | 7 feb, 17:00 |
26 dec, 16:55
26 dec, 15:40
26 dec, 14:25
26 dec, 13:35
26 dec, 11:55
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera