Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Everöds IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Everöds IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Sista omgången ska spelas och där det är mest spännande är helt klart I botten av tabellen där tre lag gör upp om en garanterad plats I sexan. I toppen väntar det kvalspel för lagen 2-4, det handlar mer om att få en så bra position som möjligt och på så sätt få enklast (?) möjliga motstånd.
Det fjärdeplacerade laget i mellersta (Trollenäs) har idag 1,86 poäng i snitt och skulle vid förlust få 1,77 poäng i snitt. Bästa lag utanför kval idag är Vegeholm som vid seger i sista matchen också kommer upp i ett snitt på 1,77 poäng men Vegeholm har idag målskillnaden +8 mot Trollenäs +27 och det lär de knappast ta in.
Tack för en rolig säsong och vi får se vilka vi möter nästa år, glöm inte gästboken.
Jag tar tacksamt emot resultatrapporter från de olika matcherna under sista omgången på 0709-838222, ska se om jag kan hålla allt uppdaterat på vår hemsida på något sätt.
//Baronen
Venestads IF - Trollenäs IF
Det är ju inget snack vilket av lagen som har mest att spela för. Venestad behöver en seger för att garanterat ha Linderöd bakom sig och kan då också ta sig upp på säker mark om Degeberga förlorar. Trollenäs jagar en högra placering i tabellen och kommer att gå för tre poäng samtidigt som man säkert inte vill riskera något inför kommande kval. Att Trollenäs är det bästa laget av de två är det inget snack om men efter segern mot Löberöd föra veckan så tror jag man är galet heltända här och kommer att slita som vilddjur.
Mitt tips: 1
Maglasäte IF - Löberöds IF
En match som inte betyder så mycket. Maglasätes höst är imponerande men man räckte inte riktigt hela vägen fram till en kvalplats. Löberöd har backat rejält under samma period och får se sig som underdogs här. Tror det kan rinna iväg för hemmalaget.
Mitt tips: 1
Hörby FF - Degeberga GoIF
Massor av gula kort och ett rött för Hörby i förra veckan när man tog en meriterande seger mot Degeberga. Man ligger trea och kommer att få kvala men vilken slutplacering får man. Jag har inte koll på kortläget i Hörby men man vill nog undvika att ha avstängda spelare när man går in kvalet. Degebergas 3-3 mot Maglasäte var strongt och man behöver poäng för att vara säker.
Mitt tips: 1
HÄRIFRÅN HAR JAG JÄÄÄTTETIDSBRIST !!!
Everöds IF - Vittskövle IF
Derby mellan två lag som inte har något att spela för. Båda lagen luftr trupperna. Det brukar vara jämnt så även här.
Mitt tips: X
Teckomatorps SK - Linderöds IF
Linderöds MÅSTE vinna och sedan lita på andra resultat. Teckomatorp har inget att spela för men har hemmaplan och vill säkert avsluta snyggt.
Mitt tips: 1
Svensköps IF - Snogeröds IF .
Inte mycket att säga. Det gäller för Svensköp att hålla ner siffrorna här så det inte blir tvåsiffrigt.
Mitt tips: 2
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Nävlinge IF (borta) | 20 maj, 18:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Venestad IF (hemma) | 23 maj, 13:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera