Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essviks AIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essviks AIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Albert ligger för närvarande i lumpen men är snart tillbaka med oss igen.
Du blev uppflyttad till a-laget permanent ifjol och spelade till dig en ordinarie plats under sitt första år som senior. Vad är den största skillnaden mellan junior och seniorfotboll anser du?
-Jag skulle säga att tempot och fysiken är den största skillnaden man märkt.
Just nu ligger du i lumpen och är åter först i sommar om jag förstått det rätt? Nä är det muck egentligen?
-Det blir 5 juni för mig, så får se om man kommer i ett dugligt skick tillbaka.
Vad har du för målsättning för säsongen när du kommer tillbaka?
-Just nu är jag bara väldigt sugen på att få spela fotboll igen och förhoppningsvis ta tillbaka min ordinarie plats i laget. Men att vinna fyran måste vara det ultimata målet.
Efter ett halvår i det militära, vad är du bäst på nu, bädda sängen eller spela fotboll?
-Jag skulle vilja säga att jag blivit riktigt vass på att bädda sängen, men jag tror att fotbollen är snäppet lite bättre.
Består kvällslektyren av Aktuellt Rapport i logementet även 2024 eller är det digitalt?
-Det har blivit lite mer digitalt skulle jag vilja gissa.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera