Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Divison 6C
vs FK Östermalm
2-0 (2-0), vinst
Första halvlek:
Ett småkyligt Essinge IP mötte lagen denna onsdagskväll och det verkade som att de tropiska sommarkvällarna nu lämnat oss för i år. Solen sken dock på de 44 åskådare som hade hittat till IP för att få uppleva sambatakter igen. Inledningsvis fick dock se brittisk Championship-fotboll, i alla fall från motståndarna, vilket innebar långbollar med nickskarv mot löpande anfallare och dessa bollar vållade en del problem för Essingens bakre garde. Men man stod pall mot det och William H gjorde ett par riktiga parader i mål på de distansskott som FK Östermalm avlossade. Distansskotten kom som ett resultat av att Essingen valde att falla som lag, spela mer kompakt i mitten och styra yttrarna inåt i just den ytan där skotten kom ifrån.
Taktiskt sett var vi alltså helt i linje med hur vi skulle spela i defensiven, även om nickskarvarna fram till deras ständigt löpande anfallare oroade en aning.
Offensivt då ? Ja, offensivt såg det definitivt ut som att vi följde vår plan, till punkt och pricka.
Vi hade pratat om att bli bättre i vår kommunikation i passningsspelet, alltså att vi skulle bli tydligare i vart vi hade varann på plan. Till följd av det skulle även rörelsen bli bättre och passningsspelet smartare.
I första halvleks andra hälft (egentligen direkt efter motståndarnas distansskottsfrenesi) visade Essingen prov på exakt det vi hade efterlyst i passningsspelet och kombinationsspelet var en riktig fröjd att titta på.
Med ett vackert spel med flera fina chanser att göra mål på dröjde det således inte länge innan Essingen tog ledningen. En väl, inåtskruvad frispark en bit in på motståndarnas planhalva, till vänster, nickskarvades bak av ett Östermalmshuvud, till en helt fristående Mets som enkelt kunde nicka in 1-0 i den 32:a minuten !
Motståndarna misslyckades med sin offsidefälla och repade sig aldrig riktigt efter det.
I stället kom Essingen fram i synnerligen iögonfallande anfall och ett av dem skulle få stor betydelse för matchen. I den 41:a matchminuten återvann Erik S bollen lite utanför eget straffområde, avancerade framåt och hittade Mets på offensiv planhalva. Mets, i sin tur, hittade ut med en fin boll mot Borg till höger och samme Borg avancerade på högerkanten, slog in bollen tillbaka till Mets i straffområdet som via en motståndarback sköt in 2-0.
Ett riktigt drömanfall av Essingen som rev ner applåder från fansen på plats. Essingen höll sin ledning halvleken ut.
Andra halvlek:
Undertecknad hade svårt att peka på negativa sekvenser i den första halvleken då de var fåräknade. I stället lyftdes de positiva aspekterna i vårt spel fram. Vi hade följt matchplanen, hanterade deras uppspelsförsök och spelade långa stunder en riktigt attraktiv fotboll. Inställningen inför den stundande halvleken var att tänka 0-0, fortsätta hålla koll på deras långbollar och spela med mycket rörelse.
Även om Essingen inte på något sätt frångick sina principer från föregående halvlek så kändes det som att FK Östermalm, bit för bit, bet sig in i matchen och hade mycket bollinnehav. Det stora bollinnehavet till trots så lyckades de inte omvandla det till farliga målchanser utan fick nöja sig med ett antal halvchanser som backlinjen fredade på ett mycket bra sätt. Samtliga lagdelar gjorde en helgjuten insats, men utan stabiliteten i försvarsspelet hade vi inte varit lika segersäkert som vi blev ju längre tiden gick.
En bit in i andra halvlek började orken tryta för motståndarna och Essingen hade ett gäng riktigt vassa omställningar med mycket folk framåt som borde och skulle ha resulterat i ytterligare mål.
Mot slutet vart det en del enmansshower bl.a. signerade Mustapha och Björn för att nämna några, av de många, som utmärkte sig, och sällan har väl publikfrieriet varit så utbrett och utpräglat som i denna match.
Essingen vann till slut matchen med 2-0 även om siffrorna kunde och borde varit betydligt större än så. Killarna gjorde en strålande match och tog därmed lagets sjätte (!) raka seger. Kaptenen för kvällen och tillika döpt av undertecknad till Essingens "Fabio Cannavaro", Wilhelm Heiroth, tackades av på bästa sätt och styr nu skutan västerut för studier i Göteborg.
Vi önskar Heiroth ett Stort Lycka Till !
-------------- Björn --------------
Oliver ------ Fred ------ Borg
---------- K-J ---- Mets ----------
Ljung Heiroth - Jocke Ted
---------- William H (mv) ----------
4:2-3:1
Gustav
Per
Mustapha
Elias
Erik S
Man of the Match: Heiroth
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera