Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ervalla SK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ervalla SK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Säsongsstarten i Division 5 närmar sig med stormsteg för nykomlingen Ervalla SK och det har blivit hög tid att presentera nyförvärven som kommer att dra på sig den gulblåa tröjan när säsongen inleds i slutet av april. Först ut är mittbacksbjässen från Hidingsta - Jesper Welin.
Det är en sen onsdagskväll i Hovstahallen och de nyduschade Ervalla SK-spelarna pustar ut i omklädningsrummet efter ett tufft träningspass med backträning och fotbollsfys, samtidigt som de uppdaterar sig om kvällens Champions League-resultat. Bredvid tränaren Jimmy Ewertsson sitter ett av säsongens nyförvärv som precis genomfört sin första träning efter ett par veckors frånvaro till följd av sjukdom och en efterhängsen fotskada. Senast Jesper Welin spelade fotboll för fullt var i Fellingsbros idrottshall, när ESK blev tvåa i Ågården Cup. Då hann Welin med att göra två mål - båda mot Nyckelby - innan en tåskada stoppade honom från fortsatt spel.
- Det var härligt att få stänka in två mål i premiärmatcherna, säger Welin.
22-årige Welin kom till Ervalla från Hidingsta, och har tränat med ESK under hela vintern.
- Det känns kanon. Det är ett roligt gäng med många bra spelare. Det är en härlig stämning i laget, säger Welin.
Welin är kompetent både som mittback och anfallare och visade under framträdandena i Ågården Cup att hans fruktade högerfot kommer sätta Division 5-målvakterna på prov.
- Jag är en ganska fysisk spelare, men inte speciellt teknisk. Jag har ett bra tillslag och är bra i luftrummet, om jag ska beskriva mig själv kort och gott. Jag spelar helst mittback eller anfallare, beskriver Welin.
Welin spelade i Division 5 redan under förra säsongen och han tror att Ervalla kan vara med och utmana på den övre tabellhalvan.
- Det är en väldig blandning på lagen i femman, men bottenlagen åkte ju ur i fjol, samtidigt som skapliga lag har tagit sig upp, så det kanske blir tuffare i år. Men jag tror det kan bli riktigt bra och vi borde kunna ta plats i toppen någonstans, säger han.
Som en del i artikelserien om nyförvärven till 2016 års säsong får nykomlingarna ställa frågor till den nästkommande spelaren att intervjua. Jesper Welin får chansen att skicka iväg en fråga till ungtuppen i truppen - 17-årige Adam Stahle.
- Jag vill veta vad han har för mål med säsongen, avslutar Welin.
Jesper Welin kommer att utomhusdebutera i ESK-tröjan i söndagens match i Eksjöhuscup mot SMÅ IF, som går av stapeln 14.15 på Sörbyvallens konstgräs. Kom gärna och stötta de gulblå i kampen för avancemang!
Du vet väl även att du kan följa Ervalla SK:s seniorlag på Instagram? Ni hittar oss på @ervallask
| SMÅ IF (hemma) | 13 maj, 19:00 |
| Träning | 17 maj, 17:30 |
| Reservlagsmatch | 17 maj, 18:00 |
| Träning | 19 maj, 18:00 |
| Hidingsta IK (hemma) | 21 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera