Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings IS Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings IS Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Orsaken till att SVFF avslog EIS överklagan, beror på att Upplands Fotbollsförbund har glömt att skriva ett avtal mellan UFF och Gotlands Fotbollsförbund, för att farmaklubbar ska få delta i kval. (Detta gäller även Månkarbo och Sunnersta om de hade hamnat på kvalplats, så hade inte något av dessa lag kunnat få kvala mot ett Gotlandslag eller ett annat lag utanför distiktsserierna.)
UFF måste försöka ställa sitt misstag till rätta, och då hjälpa upplandslagen som nu är EIS. Då anser vi att UFF ska försöka skriva ett avtal med Gotlands Fotbollsförbund imorgon. Och går inte det, så anser vi att vi har rätt att spela kvalet utan ESK spelare.
Det viktigaste för UFF måste ju vara det sportsliga och att även kunna ha hedern kvar.
UFF får även stark kritik av SVFF, för deras agerande gällande att sköta sig som förbund gällande farmaklubbsavtalet. Och deras sätt att behandla sina föreningar.
//Bolinder
| Träning | 27 maj, 19:30 |
| Heby AIF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 19:30 |
| Träning | 3 jun, 19:30 |
| Riala GoIF (hemma) | 7 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera