Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings IS Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings IS Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Vi fick se en medioker match mellan toppen och botten. EIS startar matchen bra med att ta ledningen med 1-0 efter 2 spelade minuter. Det är Benjamin Dogan som presterar på högerkanten och kommer till ett avslut som målvakten Mattias Åkerman i GFF räddar men på returen är Patrik Klaman framme och kan peta in bollen i öppet mål.
EIS håller ett skapligt tempo de första 20 minuterna och är laget som har chanserna. I den 20:e minuten är det nära 2-0 då Dogan presterar på vänsterkanten den här gången och sätter in bollen på Erik Forslund som klackar bollen snyggt men Mattias Åkerman räddar.
Efter den chansen tar gästerna över matchen och EIS börjar göra det enkla svårt.
Vi tappar initiativet i matchen efter 20 minuter och slår alldeles för svåra och avgörande pass i enkla lägen säger tränare Rune Berglund.
GFF har en bra chans till kvittering i den 23:e minuten då Joakim Österman får på en riktig klocka på en frispark som Markus Hedström sträcker ut och räddar till en resultatlös hörna. Men kvitteringen till 1-1 skulle komma om än lite turligt för GFF. I den 33:e minuten slår Fredrik Ågren ett misslyckat inlägg som blir till ett lyckat avslut, Marcus Hedström i EIS målet missbedömer bollens bana och tappar den i mål.
Andra halvlek och EIS kommer ut och blir något bättre, nej inte bättre utan tajtare i defensiven skall vi säga.
GFF kommer ingenstans i 2:a halvlek trots en hel del bollinnehav. Den ända läget GFF skapar kom i den 54:e minuten då Fredrik Åkerman fått blodad tand och försöker på nytt med ett lobbskott men den här gången är Marcus på sin vakt och räddar.
EIS spelar fortsatt omständigt och svårt i det offensiva spelet med ett mittfält som såg ut att vara riktigt slitna.
Men som vi alla vid det här laget lärt oss så finns det en moral i EIS som är hög och återigen kraftsamlar EIS och kan göra 2-1 på ett skott av Benjamin Dogan i den 74:e minuten och det krävdes att Anton Spångberg (mittback) fick kliva fram och ta tag i det offensiva för att det skulle bli mål.
En medioker match slutar 2-1 och nu väntar en behövlig semester.
Nu blir det en skön semester för en sliten grupp säger Rune Berglund.
- Vi gör ingen toppmatch idag men tar med oss 3 poäng och det skall vi vara nöjda med avslutar Rune.
Slutresultat 2-1 (1-1)
// Lokalsport
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Träning | 27 maj, 19:30 |
| Heby AIF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 19:30 |
| Träning | 3 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera