Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings IS Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings IS Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Bortamatch mot UNIK som inför matchen låg 2 poäng efter EIS. Men det som var mer intressant var att UNIK är laget som gjort flest mål i serien 28 mål och det är dubbelt så många som EIS mäktat med.
Våra förväntningar på den här matchen var att UNIK skulle sätta fullfart framåt och att EIS skulle kontringsspela? Ja så såg matchen ut i första halvlek men UNIK stötte på patrull i form av EIS fenomenala backlinje och målvakt.
Hemmalaget tvingades att ta avslut i alldeles för svåra lägen eller så tappade laget bollen till en rättvänd EIS spelare som omgående vände på spelet och skapade farligheter. EIS gör 0-1 i den 15:e minuten på en snabb spelvändning där Patrik Klaman får på ett bra avslut med vänsterfoten helt otagbart för hemmalagets målvakt Marcus Fransson
Klaman & Dogan har lekstuga!
Hemmalagets stora målchans kommer i den 17:e minuten då Robert Refal slår en bra hörna från höger som Erik Andersson kommer högst på och nickar i ribban. I den 22:a minuten rinner Erik Forslund igenom och slår in 0-2 men domaren blåser en mycket tveksam offside. Men EIS kan ändå göra 0-2 innan halvleken är slut och det är snyggt. Benjamin Dogan väggar med Patrik Klaman som klackar tillbaka bollen till Dogan som kan rulla in 0-2.
Det kunde ha varit mer för EIS som i slutet av halvleken har en stolpträff av Patrik Klaman efter ett nytt bra samarbete med Dogan.
Halvleken stannar på 0-2.
Andra halvlek och EIS tar över helt!
EIS trampar gasen i botten och gör 0-3 redan i den 48:e minuten. Det är Kalle Fredriksson som slår en bra hörna som Dogan kommer först på och nickar in bollen bakom en chanslös Marcus Fransson i UNIK målet.
EIS stänger matchen!
Nu är det EIS för hela slanten och i den 62:a minuten slår Kalle Fredriksson en magnifik crossboll till en friställd Alexander Jovanov som iskallt rullar in 0-4.
Matchen är över och nu är det bara en fråga hur mycket EIS skall vinna med? I den 65:e minuten får EIS en straff och samma sekvens åker Ramin Sepasi på ett rött kort och får lämna matchen. Straffen slår EIS målvakten Matkus Hedström bergsäkert i mål till 0-5. Innan matchen är slut har EIS hunnit med att göra 0-6, Erik Forslund och 0-7 Filip Åkerman och UNIK får ett tröst mål i slutet på straff 1-7 Mohamed Mari.
Slutresultat 1-7 (0-2)
Vi fick visa att vi har en vass offensiv och det glädjer mig säger tränare Rune Berglund i EIS.
- Nu skall vi glädjas åt det här en stund för att så fort som möjligt ladda om för matchen mot Fyris på torsdag avslutar Rune.
Vi summerar matchen med att EIS var ruggigt bra och nollade (spelmål) seriens målgladaste lag UNIK.
// Lokalsport
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Träning | 27 maj, 19:30 |
| Heby AIF (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 19:30 |
| Träning | 3 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera